Sport

Poznań gospodarzem mistrzostw Europy w kajakarstwie i parakajakarstwie

Kajaki na Malcie  Foto: POSiR / materiały prasowe


Mistrzostwa Europy w Kajakarstwie i Parakajakarstwie, których gospodarzem miał być Duisburg, zostały odwołane przez organizatorów. Organizacji imprezy podjął się więc Polski Związek Kajakowy – a najlepsi kajakarze kontynentu zmierzą się w czerwcu na Torze Regatowym Malta w Poznaniu.

Po tym, jak w miniony weekend Europejska Federacja Kajakowa poinformowała o odwołaniu przez organizatorów Mistrzostw Europy w Kajakarstwie i Parakajakarstwie, których gospodarzem miało być niemieckie miasto Duisburg, Polski Związek Kajakowy podjął się organizacji tej imprezy. Mistrzostwa odbędą się na Torze Regatowym Malta w Poznaniu
w pierwotnie zaplanowanym terminie: 3 – 6 czerwca (czwartek – niedziela).

To kolejna prestiżowa impreza, która odbędzie się w Poznaniu – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Konsekwentnie inwestujemy w tor regatowy i niejednokrotnie udowodniliśmy już, że jesteśmy w stanie sprawnie i bezpiecznie zorganizować zawody na światowym poziomie. Wierzę, że będą one niezwykłym wydarzeniem nie tylko dla startujących sportowców.

Zawody stanowią ważny punkt w tegorocznym kalendarzu imprez kajakowych. Zorganizuje je – na zlecenie Polskiego Związku Kajakowego – Wielkopolski Związek Kajakowy. Regaty będą jednocześnie ostatnim, międzynarodowym sprawdzianem przed wylotem ekip na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Do udziału w nich zgłosiło się 600 uczestników z 28 państw.

Obecnie trwają rozmowy dotyczące szczegółów organizacyjnych oraz możliwości przeprowadzenia transmisji telewizyjnej z Mistrzostw. Zawody zostaną przeprowadzone z zachowaniem wszystkich wymaganych zasad bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznych.
Podobna sytuacja miała miejsce w 2018 roku, gdy w Poznaniu organizowane były zastępczo regaty Nadziei Olimpijskich, które przekazane zostały Miastu na miesiąc przed planowanym terminem. Wówczas cały zespół wykazał się niebywałą sprawnością organizacji, a regaty były – według międzynarodowych władz – jedną z najlepiej zorganizowanych imprez sezonu.

W 2020 roku z powodu pandemii nie odbyły się żadne międzynarodowe imprezy kajakowe rangi mistrzowskiej.

Poznańscy zawodnicy powalczą o medale

Wśród uczestników Mistrzostw Europy dużą grupę stanowić będą polscy zawodnicy, którzy warto podkreślić należą do ścisłej światowej czołówki. Na poznańskiej Malcie nie zabraknie oczywiście kajakarzy z poznańskich klubów kajakowych. Wśród nich nasi stypendyści
w kategorii seniora: Karolina Naja (dwukrotna medalistka Igrzysk Olimpijskich, na ostatnich MŚ w 2019 r.: K2 500m – II msc., K4 500m – III msc., Igrzyska Europejskie K4 500m – III msc.), Tomasz Kaczor (dwukrotny uczestnik IO, w 2019 r.: MŚ – C1 1000m – II msc., Igrzyska Europejskie – C1 1000m – I msc. W 2020 roku laureat Nagrody Sportowej Miasta Poznania) czy Michał Kudła (uczestnik IO w Rio de Janeiro, w 2019 r.: MŚ: C2 1000m – VI msc., Igrzyska Europejskie – C2 1000m – V msc.). Wystartują również nasi stypendyści młodzieżowi: Małgorzata Puławska, Martyna Klatt, Klaudia Cyrulewska, Jakub Stepun, którzy mimo młodego wieku bardzo dobrze radzą sobie w kategorii seniorów.

Poznań bogaty w imprezy międzynarodowe

W 2021 roku Poznań będzie również organizatorem dwóch dużych imprez międzynarodowych: 24-27 czerwca na torze Regatowym Malta odbędą się Mistrzostwa Europy Juniorów i U23 (młodzieżowców) w kajakarstwie. Do Poznania przyjedzie około 800 zawodników z 44 krajów.

Sierpień to czas Klubowych Mistrzostw Świata Smoczych Łodzi Międzynarodowej Federacji Kajakowej (ICF). Zawody odbędą się od 12 do 15 sierpnia. Ostatnie takie wyścigi na Malcie można było oglądać w 2014 roku – były to Mistrzostwa Świata ICF Smoczych Łodzi. Podczas tegorocznych zawodów zawodnicy rywalizować będą na łodziach 20-osobowych i 10-osobowych, rozegranych zostanie 63 konkurencji, na dystansie 200m, 500m i 2000m.

W sumie rozdanych będzie aż 3 618 medali.

Użyte w artykule zdjęcia: POSiR / materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz