Sport

Poznaliśmy uczestników turnieju głównego Plaży Wolności

Lotto Plaża Wolności Poznań 2022 fot P. Rychter (5)  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Na boiskach nad Jeziorem Rusałka zakończyły się mecze kwalifikacyjne do jutrzejszych Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej. W turnieju głównym zagra 16 par żeńskich i 16 męskich z całej Polski, a także Czech, Litwy i Białorusi. Pierwsze mecze rozpoczną się jutro o godzinie 9:00. Finały odbędą się w niedzielę.

Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej wchodzą w decydującą fazę. Dziś zakończyły się mecze eliminacyjne, które wyłoniły uczestników jutrzejszego turnieju głównego. Przypomnijmy, że osiem najlepszych drużyn z rankingu Polskiego Związku Piłki Siatkowej była zwolniona z udziału w kwalifikacjach.

Pogoda jest iście plażowa, zapraszam serdecznie kibiców na trybuny – mówi Damian Lisiecki, organizator Lotto Plaży Wolności Poznań 2022. – Dzisiejsze mecze pokazały, że poziom sportowy jest bardzo wysoki, a jutro i w niedzielę będzie jeszcze wyższy – dodaje zachęcająco czterokrotny mistrz Polski.

Eliminacje do turnieju żeńskiego

W dzisiejszych kwalifikacjach udział wzięło 12 par żeńskich. Zostały one podzielone na 4 grupy po 3 drużyny w każdej. Do turnieju głównego awansowały po 2 ekipy z każdej tabeli. Bez porażki tę fazę rozgrywek przebrnęły: Karina Jakuć i Agnieszka Makaruk, Julia Gierczyńska i Martyna Wardak, Małgorzata Ciężkowska i Julia Łunio oraz Agnieszka Szymoniak i Katarzyna Wiśniewska. Z jedną porażką do sobotniego etapu mistrzostw awansowały: Joanna Wiatr i Ewelina Brzezińska, Karolina Nowak i Joanna Moczko-Knapiak, Julia Radelczuk i Julia Czuryło oraz Magdalena Lewandowska i Aleksandra Sikorska.

Cieszymy się, że udało nam się awansować do turnieju głównego, mamy nadzieję, że jutro będziemy prezentować się równie pewnie jak dziś – mówi Martyna Wardak z Wrześni. – Atmosfera nad Rusałką zwsze sprzyjała siatkówce plażowej, ale po odnowieniu obiektu gra się tu jeszcze lepiej – dodaje Julia Gierczyńska, pochodząca z Szamotuł zawodniczka i trenerka Beach Volleyball Academy.

Eliminacje do turnieju głównego

W kategorii męskiej grano dziś systemem pucharowym. Jedna porażka eliminowała z gry w turnieju. Zespoły z niskimi punktami w rankingu Polskiego Związku Piłki Siatkowej musiały wygrać dwa spotkania, te wyżej rozstawione jedno. Po kilku godzinach rywalizacji do turnieju głównego awansowali: Tomasz Wołoszuk i Mateusz Podborączyński, Sebastian Kaczmarek i Jarosław Lech, Adrian Sdebel i Bartłomiej Malec, Igor Ciemachowski i Adam Sobstyl, Aliaksandr Bialkievich i Kamil Radzikowski, Bartosz Dudek i Tomasz Dudek, Bartosz Sobstyl i Igor Kownacki oraz Mateusz Michalak i Maciej Westfal.

Naszym dzisiejszym celem było zakwalifikowanie się do turnieju głównego. Bardzo się cieszę, że udało nam się to osiągnąć – mówi Mateusz Podborączyński. – Musieliśmy wygrać dwa niełatwe mecze. Jesteśmy dumni zwłaszcza z tie-breaka drugiego spotkania, wygranego 16:14 w tie-breaku – dodaje Tomasz Wołoszuk.

Bezpłatny wstęp na trybuny

Na sobotnie i niedzielne mecze eliminacji mistrzostw Polski w siatkówce plażowej wstęp jest bezpłatny. Jest to zasługa sponsorów Lotto Plaży Wolności Poznań 2022. Partnerem tytularnym projektu jest Totalizator Sportowy, właściciel marki Lotto, sponsorem strategicznym jest Enea, a partnerem oficjalnym Miasto Poznań. Imprezę wspierają również: Veolia, Terlan, Remondis Sanitech, Przystań Med, Multidental, Peri i Polski Związek Piłki Siatkowej.

Harmonogram zawodów

25 czerwca – turniej główny – od 9:00 do około 17:00

26 czerwca – turniej główny, mecze finałowe:

godz. 9:30 mecze ćwierćfinałowe kobiet i mężczyzn (boisko 1,2,3,4)

godz. 11:00 mecze półfinałowe kobiet (boisko 1,2)

godz. 12:00 mecze półfinałowe mężczyzn (boisko 1,2)

godz. 13:30 mecze o III miejsce kobiet i mężczyzn (boisko 1,2)

godz. 15:00 FINAŁ kobiet (boisko 1), transmisja w Wielkopolskiej Telewizji Kablowej

godz. 16:00 FINAŁ mężczyzn (boisko 1), transmisja w Wielkopolskiej Telewizji Kablowej

około godz. 17:00 DEKORACJA

Imprezy towarzyszące:

Turniej siatkówki plażowej dla zaproszonych zespołów, Partnerów Projektu, 26 czerwca od godziny 11:00 do około 15:00 (dwa boiska 3 i 4).

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz