Luboń

Poznaj historię swojego fyrtla

Forteczny weekend  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Forteczny weekend Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr RychterHistoria naszego fyrtla może być fascynującą przygodą. Udowadniają to pasjonaci skupieni w Sekcji Historycznej Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia, którzy dzisiaj zapraszają już po raz trzydziesty na Wieczór Historyczny.

Gościem spotkania, w sali sesyjnej, będzie dr Marek Rezler, który wygłosi prelekcję „Wielkopolska droga do niepodległości” – mówi Przemysław Maćkowiak z Towarzystwa – będzie ona też związana z najnowszą książką historyka „Wielkopolanie pod bronią 1768- 1921. Udział mieszkańców regionu w powstaniach narodowych”.

Autor tej książki omawia udział mieszkańców w walkach niepodległościowych, od konfederacji barskiej, aż po trzecie powstanie górnośląskie. Marek Rezler stara się także usystematyzować polskie walki zbrojne z udziałem Wielkopolan, a także przeanalizować fenomen skuteczności działań niepodległościowych podejmowanych przez mieszkańców regionu. Z punktu widzenia historyka oceniono także mity związane z tym okresem – dodaje Maćkowiak.

Marek Rezler jest historykiem zajmującym się m.in. dziejami Wielkopolski, a zwłaszcza udziałem mieszkańców tej części kraju w walkach narodowowyzwoleńczych, biografistyką i badaniami regionalnymi Jest autorem m.in. monografii wydarzeń wielkopolskiej Wiosny Ludów 1848 roku, biografii Emilii Sczanieckiej i Hipolita Cegielskiego, kalendarium poznańskiego, rozdziałów prac zbiorowych poświęconych dziejom miast wielkopolski oraz opublikowanych przez Dom Wydawniczy REBIS książek Poznań. Miasto niepoznane (2006, wspólnie z Jerzym Bogdanowskim) i Powstanie wielkopolskie 1918–1919. Spojrzenie po 90 latach (2008). Od wielu lat współpracuje z Radiem Merkury i Wielkopolską Telewizją Kablową, pisze w prasie krajowej i regionalnej.

Już teraz też zapraszamy na kolejny trzydziesty pierwszy Wieczór Historyczny, który odbędzie się w piątek 13 kwietnia – zapowiada Przemysław Maćkowiakhistoryk sztuki Zenon Pałat opowie o swojej książce „Architektura a polityka” w której porusza kwestię gloryfikacji Prus i niemieckiej misji cywilizacyjnej w Poznaniu na początku XX wieku.

XXX Wieczór Historyczny organizowany przez Sekcję Historyczną Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia odbędzie się w Urzędzie Miasta Lubonia (pl. Edmunda Bojanowskiego 2). Początek spotkania dzisiaj (16.03) o godzinie 18:00. Wstęp jest bezpłatny.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz