POZnań

Poznaj dawny, kryminalny Poznań – wycieczka

Milicjanci na skrzyżowaniu ul. Czerwonej Armii i Al. Stalingradzkiej 19.06.1981- obok trwał montaz pomnika Poznańskiego Czerwca  Foto: Jak Kołodziejski / Cyryl

Tematyczne spacery z przewodnikami to prawdziwa gratka dla wszystkich, których interesują niezwykłe historie związane z Poznaniem. Najbliższa wyprawa przeznaczona będzie wyjątkowo tylko dla dorosłych i to o mocnych nerwach.

Będzie to wyjątkowy spacer, ale Grupa Przewodników PoPoznaniu we wrześniu będzie miała też inne propozycje. Podczas wspólnych wypraw będzie można m. in. odszukać ślady matematyków, którzy złamali kod Enigmy.

Pierwsza jednak wycieczka tematyczna w tym miesiącu to propozycja tylko dla dorosłych. Dlaczego? Wiele wyjaśnia już jej temat Zbrodnia i kara.

Podczas gdy porządni obywatele dawnego Poznania zajmowali się handlem lub rzemiosłem, w ciemnych zaułkach i podejrzanych spelunkach toczyło się zupełnie inne życie – wyjaśnia Katarzyna Tymek – oszuści planowali kolejny przekręt, złodzieje obserwowali przyszłe ofiary, a kat namawiał swoje podopieczne do kradzieży.

Wspólna wycieczka będzie zatem pełna nieco ponurych, ale fascynujących historii o zbrodni i karze w dawnym Poznaniu. To właśnie ze względu na te opowieści mogą uczestniczyć w tej podóży w czasie tylko osoby powyżej 16. roku życia.

Na ten nieco mroczny, ale arcyciekawy spacer Zbrodnia i kara zapraszamy wraz z Grupą Przewodników PoPoznaniu. Spotykamy się na placu Międzymoście między ulicami Mostową, a Chwaliszewem w sobotę 10 września. Pierwsza grupa wyruszy o 11:00, a kolejna o 16:00.

Okazji do odkrywania niezwykłych historii Poznania będzie jednak we wrześniu więcej. Przewodnicy odkrywać je będą w każdą sobotę i niedzielę podczas wycieczek zwanych Pokoziołkami. Rozpoczynać się one będą pod ratuszem zaraz po zakończeniu trykania się na jego wieży koziołków. W soboty będzie to wycieczka trasą królewską, a w niedziele szlakiem cesarskim.

EnigmaNowością są spacery zatytułowane Poznańskie ślady Enigmy. Spacery te są elementem projektu Szyfrokontener, realizowanego przez Miasto Poznań i zapowiadającego powstanie Muzeum Enigmy w Poznaniu i odbywają się raz w tygodniu, w każdą sobotę do końca października.

W dwudziestoleciu międzywojennym, w naszym mieście, rozpoczęły się działania, które doprowadziły do jednego z największych sukcesów polskiego wywiadu w historii, jakim było złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma – wyjaśnia Jarosław Redliński przewodnik z Grupy PoPoznaniu.pl – w czasie naszej wycieczki pokażemy miejsca związane z tą historią, jak wnętrza Zamku Cesarskiego czy kamienicę, w której mieszkał Henryk Zygalski, jedyny z trzech kryptologów urodzony w Poznaniu.

Poznamy również historię powstania Uniwersytetu Poznańskiego i opowieści o mniej znanych bohaterach, którzy przyczynili się do tego sukcesu, a którzy byli związani z Poznaniem i Wielkopolską. Po zakończeniu wycieczki będziemy mogli zwiedzić multimedialną ekspozycję Szyfrokontenera. Również z przewodnikiem.

Spacery Poznańskie ślady Enigmy rozpoczynać się będą spod pomnika kryptologów przed Zamkiem Cesarskim w każdą sobotę do końca października o 14:30. Ta wyprawa trwać będzie około 1,5 godziny.

Zarówno spacer tematyczny jak i Pokoziołki to wycieczki w konwencji free walking tour. Wstępne zapisy nie są wymagane, na trasę ruszamy niezależnie od liczby chętnych i pogody, a na zakończenie można nagrodzić przewodnika napiwkiem.

Użyte w artykule zdjęcia: wiki / Bob Lord, Jak Kołodziejski / Cyryl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz