POZnań

Powstańcze samoloty na Placu Wolności

Fokker - replika przygotowana przez Politechnikę Poznańską  Foto: materiały prasowe Politechniki Poznańskiej

Co prawda nie podczas lotu a na pikniku powstańczym na pl. Wolności podziwiać będzie można repliki samolotów Fokker, zrekonstruowane przez Politechnikę Poznańską.

W ramach projektu Wielkopolska Eskadra Wolności zbudowano 3 latające repliki samolotów Fokker, zdobytych przez powstańców wielkopolskich w grudniu 1918 roku na lotnisku Ławica.

Polacy zdobyli wtedy ok. 300 niemieckich maszyn, które później stały się podwaliną międzywojennego lotnictwa polskiego i wzięły udział m.in. w wojnie polsko-bolszewickiej.

Repliki samolotów ważą ok. 400 kg (oryginał ważył 540 kg.). Różnią się także poszyciem. Maszyny sprzed 100 lat miały je z impregnowanego lnu, a obecne z materiału polietylenowego. Szkielety konstrukcji stoją na szprychowych kołach podwozia, zamontowano także atrapy karabinów maszynowych oraz linki i popychacze, które konieczne są do sterowania samolotami w trakcie lotu. Samoloty wyposażono w elektronikę, awionikę i silniki na bazie elementów volkswagena. Śmigła zamówiono w specjalistycznej manufakturze. Maszyny mają też oryginalne malowanie.

Powstańczy Piknik odbędzie się na Placu Wolności, w czwartek 17 grudnia.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe Politechniki Poznańskiej

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz