POZnań

Powstaną kolejne pływające ogrody

Pływające ogrody w parku Wilsona  Foto: materiały prasowe / UMP

W Poznaniu powstaną kolejne pływające ogrody. Wyspy wyposażone w kosze lęgowe dla ptactwa wodnego pojawią się parkach im. prof. Leszka Bergera na Podolanach oraz im. Karola Marcinkowskiego w centrum miasta.

Montaż pływających ogrodów zaplanowano na najbliższą sobotę. Zajmie się tym współpracująca z Miastem Fundacja OnWater.pl. Pomóc mogą jednak wszyscy chętni poznaniacy. Od godziny 10 wolontariuszy będzie można spotkać w parku im. Karola Marcinkowskiego, a od godziny 12 w parku na Podolanach. 

Pływające ogrody to lekka konstrukcja wysp wodnych. Instalacje tego typu pomagają wprowadzać zieleń do centrum miast, zwiększać bioróżnorodność oraz oczyszczać wodę i powietrze. Stwarzają warunki do powstania unikalnych ekosystemów. Na ich szatę roślinną składają się głównie gatunki rodzime. Dodatkowo ogród ewoluuje i rozwija się poprzez nowe nasiona nanoszone przez wiatr i ptactwo. Pływające ogrody pozwalają także ptakom zyskać spokojną enklawę, chroniącą przed drapieżnikami, w tym bliskimi ludziom czworonogami – kotami czy swobodnie biegającymi psami, których w parkach jest coraz więcej.

Pływające ogrody w centrum i na Podolanach to nie pierwsze tego typu instalacje w Poznaniu. Wcześniej stanęły one także na rzece Cybinie w sąsiedztwie Bramy Poznania oraz w Parku Wilsona. 

Więcej informacji o sobotnich przedsięwzięciach można znaleźć na Facebooku – akcja w parku im. Karola Marcinkowskiego oraz wydarzenie w parku Podolany.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz