POZnań

Powstaje punkt szczepień na Stadionie Miejskim

Stadion Miejski Bułgarska  Foto: ZTM

W Poznaniu powstaje miejski punkt szczepień masowych – będzie mógł przyjąć nawet 7 tysięcy osób tygodniowo. Nad poznaniakami i poznaniankami czuwać będą miejscy urzędnicy i wolontariusze oraz personel miejskiego szpitala, a o porządek zadbają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Punkt będzie mieścił się na Stadionie Miejskim przy ul. Bułgarskiej – wewnątrz budynku (wejście od ulicy Węgorka). Lokalizację wybrano tak, by można tam było dojechać transportem publicznym. 

Zgodnie informacjami płynącymi z Ministerstwa Zdrowia, które odpowiada za program szczepień, pierwsi poznaniacy i poznanianki mogą być zaszczepieni na stadionie już 19 kwietnia. Dawki preparatów będą podawać medycy Szpitala Miejskiego im. F. Raszei, a organizację i porządek na obiekcie zapewnią żołnierze WOT, wolontariusze oraz urzędnicy. Szacuje się, że tygodniowo będzie się tam mogło zaszczepić co najmniej 7000 osób. 

Na szczepienia będzie można się zapisywać wyznaczonymi przez rząd czterema sposobami. Pierwszy z nich to telefon na całodobową i bezpłatną infolinię – 989. Do zapisu wystarczy PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale każdy, kto go poda, otrzyma SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można również zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Podczas rejestracji należy wybrać dokładny termin oraz miejsce szczepienia. 

Drugi sposób to e-Rejestracja dostępna na pacjent.gov.pl. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko podanego adresu. Jeśli żaden z nich nie będzie pasował, można skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację. Po dokonaniu rezerwacji przyjdzie powiadomienie SMS. Ważne: aby skorzystać z tego sposobu rejestracji, trzeba mieć Profil Zaufany.

Można też skontaktować się bezpośrednio z wybranym punktem szczepień. Ich mapa i dane kontaktowe dostępne są na stronie: gov.pl/szczepimysie

Czwarty sposób to wysłanie SMS o treści: SzczepimySie na numer 664 908 556 lub 880 333 333. System przeprowadzi przez proces rejestracji krok po kroku. Jeżeli nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS, oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

Do istniejących czterech sposobów dołączy nowa opcja: zapisy przez Biuro Poznań Kontakt. Uwaga: rejestracja poprzez miejską linię jeszcze nie jest uruchomiona – dokładna data jej startu zostanie podana wkrótce. 

Zgodnie z założeniami kwalifikacja do szczepień w miejskim punkcie ma być uproszczona. To oznacza, że nie w każdym zespole, który przyjmuje chętnych, znajdzie się lekarz. Dlatego ważne jest, by do punktu na Stadionie Miejskim zapisywały się osoby zdrowe, u których prawdopodobieństwo przeciwwskazań do szczepień jest nikłe. Podstawą do przyjęcia dawki preparatu będzie kwestionariusz wstępnego wywiadu – należy go wypełnić i w wyznaczonym dniu szczepienia przynieść ze sobą na stadion. 

Koordynacja utworzenia oraz organizacji Poznańskiego Punktu Szczepień Masowych jest zadaniem Urzędu Miasta Poznania, realizowanym wspólnie ze Szpitalem Miejskim im. F. Raszei w Poznaniu. Zadanie jest realizowane przy współpracy i ogromnym zaangażowaniu Marcelin Management sp. z o.o. oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. W ramach przygotowania przedsięwzięcia Miasto współdziała z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim oraz Wielkopolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

Użyte w artykule zdjęcia: ZTM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz