POZnań

Powstaje aplikacja poznaniaka

Kulturalny Stary Rynek Odwach  Foto: UMP / Kuturalny Stary Rynek - materiały prasowe

W Poznaniu trwają prace nad programem, zachęcającym mieszkańców do udziału w życiu miasta i korzystania z miejskich atrakcji. 

Od ubiegłego roku trwają prace koncepcyjne nad Aplikacją Poznaniaka/Poznanianki, która pozwoli na udział w miejskim programie wszystkim osobom rozliczającym podatki w Poznaniu. Program będzie zachęcał do udziału w życiu miasta i korzystania z miejskich atrakcji. W pierwszym etapie będą mogły w nim uczestniczyć osoby pełnoletnie – ale docelowo korzyści odniosą również dzieci. Dla użytkowników program będzie oferować system zniżek w miejskich instytucjach kultury, sztuki czy obiektach sportowo-rekreacyjnych, co pozwoli na aktywne spędzanie wolnego czasu wśród licznych atrakcji Poznania. 

Aplikacja Poznaniaka/Poznanianki zapewni także łatwy i szybki dostęp do informacji miejskich. Docelowo za jej pomocą będzie można również łatwiej poruszać się po Poznaniu – w czym pomóc ma interaktywna mapa –  wziąć udział w miejskich ankietach, szybciej skontaktować się z urzędnikami i uzyskać odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące działalności urzędu. Będzie to zachęta do angażowania się w życie Poznania i mobilne narzędzie do wspólnego tworzenia przyjaznego i  bezpiecznego miasta. 

Bardzo ważną częścią prac koncepcyjnych jest bezpieczeństwo i ochrona danych osobowych użytkowników. W aplikacji będą wykorzystywane – za zgodą osób z niej korzystających – tylko niezbędne informacje, pozwalające na identyfikację i przypisanie atrakcyjnych zniżek na wejścia do obiektów i usługi miejskie.

Zestaw korzyści dla użytkowników aplikacji, którzy rozliczają podatki w Poznaniu, jest wciąż otwarty. Obecnie trwają ustalenia dotyczące tego, z jakich ułatwień i gdzie będą mogli korzystać. Wiadomo już, że będą mogli zdobyć dodatkowe punkty rekrutacyjne – ważne przy zapisywaniu dzieci do przedszkoli i szkół czy w rekrutacji do miejskich programów mieszkaniowych. W planach jest również możliwość pakietu darmowego postoju na parkingach buforowych oraz dłuższych bezpłatnych przejazdów rowerem miejskim.

Propozycje aktualnie są weryfikowane – podkreśla Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej  UMP. – Chcemy, aby katalog ulg i zniżek był jak najszerszy, dlatego myślimy także o włączeniu w aplikacji oferty partnerów komercyjnych. Będzie to jednocześnie wsparcie lokalnych przedsiębiorców. Nawet po uruchomieniu aplikacji nadal będziemy pracować nad coraz atrakcyjniejszym zestawem korzyści dla mieszkańców – podatników PIT. Zależy nam na tym, by rozliczanie podatków w Poznaniu wiązało się z konkretnymi korzyściami dla każdej osoby, która to robi. 

Dlaczego warto rozliczać podatki w Poznaniu?

Pieniądze, które wpływają do budżetu Miasta z 48% udziału w podatku PIT rozliczanym w Poznaniu, pomagają tworzyć przyjazną przestrzeń. Dzięki nim budowane są nowe drogi, chodniki, parki, sadzone są drzewa i krzewy, remontowana i modernizowana jest infrastruktura miejska. 

Już teraz osoby, które rozliczają podatek w stolicy Wielkopolski, mogą liczyć na ułatwienia. To m.in. zniżki na Bilecie Metropolitalnym (dorośli) (uczniowie), dodatkowe punkty dla dziecka przy rekrutacji do przedszkola lub szkoły, doraźne wsparcie dla osób z niepełnosprawnością (“Nasz asystent – Twoja niezależność”), bezpłatne szczepienia dla seniorów przeciw grypie i dla młodzieży przeciw HPV czy pomoc dla rodziców wieloraczków.

Użyte w artykule zdjęcia: UMP / Kuturalny Stary Rynek - materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz