Lifestyle

Powrót neonów do centrum Poznania!

Św. Marcon 2023 neon  Foto: Tomasz Dworek

Miasto Poznań chce przywrócić neony w centrum Poznania nawiązując w ten sposób do dawnego atrakcyjnego wyglądu okolicy. W związku z tym organizowany jest konkurs. Z neonowymi inicjatywami wychodzili od lat społecznicy zgłaszając swoje projekty m.in., w budżecie obywatelskim, a obecne działania są efektem uchwały staromiejskich radnych.

Przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe czy właściciele nieruchomości, którzy prowadzą działalność na obszarze ograniczonym ulicami Święty Marcin – Gwarna – 27 Grudnia – plac Wolności – Al. Marcinkowskiego, będą mogli zgłosić swoje projekty neonów na konkurs, razem z kosztorysem realizacji oraz zgodą właściciela nieruchomości, na której ma się pojawić konstrukcja.

Sąd konkursowy z nadesłanych projektów wybierze najlepsze – i zapewni ich realizację. Koszt pojedynczego neonu nie może przekroczyć 15 tys. zł. Na pulę nagród Miasto przeznaczyło 100 tys. zł, ze środków tych wyremontowany zostanie także neon Słowiki na budynku Filharmonii Poznańskiej.

To póki co nie jest duża kwota, ale traktuję to jako zapowiedź sensownego większego projektu, a działania władz miasta powinny obejmować systematyczną kwerendę istniejących (nieczynnych instalacji) i dalsze ich uruchomienie – komentuje staromiejski radny Tomasz Dworek, autor uchwały.

Wiele osób ma w pamięci neony na poznańskich ulicach z czasów PRLu, spektakularnie wyglądały m.in. na Świętym Marcinie na odcinku pomiędzy ul. Ratajczaka a ul. Piekary, przy Placu Wolności czy ul. Gwarnej.

Także młodsze pokolenie dostrzega estetykę i oryginalność takich iluminacji! Estrada Poznańska zarządzająca kinem Muza odrestaurowała na Św. Marcinie znakomity neon autorstwa Ryszarda Kulma. Ale też różne lokale w tym fyrtlu przygotowały własne neonowe reklamy, w tym reaktywowana kawiarnia Kociak.

Rada Osiedla Stare Miasto zwróciła się do Prezydenta Miasta Poznania o podjęcie działań standaryzujących wygląd szyldów w centrum miasta ze wskazaniem formy neonów jako preferowanej albo dopuszczalnej formy reklamy w określonych lokalizacjach. Takie działania w zakresie reklamy neonowej podjęło wcześniej biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków na ulicy Kościelnej na Jeżycach.

Warszawa ma muzeum neonów, Wrocław swoje rozświetlone podwórko, Poznań powinien mieć ulicę lub ulice łączące historię ze współczesnością.

Działania przywracające i wprowadzające neony do centrum miasta wpływać będą z jednej strony na estetykę przestrzeni i ład reklamowy, z drugiej odtworzenie czy remont istniejących instalacji neonowych może mieć znaczenie turystyczne – informuje radny Tomasz Dworek, autor uchwały.

Rada zwróciła się także z wnioskiem o podjęcie działań katalogujących istniejące instalacje neonowe, kwerendę dotyczącą zachowanych projektów neonów oraz stworzenie zasad tworzenia nowych.

Użyte w artykule zdjęcia: ROSM , Tomasz Dworek , fotopolska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz