Aglomeracja

Poranna mgła, poranny mróz

Poranna mgła Foto: lepszyPOZNAN.pl / gsm

Poranna mgła Foto: lepszyPOZNAN.pl / gsmJuż w nocy zaczęła się pojawiać gęsta mgła. Początkowo widoczna była tylko miejscami, na przykład w dolinie Warty i był to widok dość malowniczy. Nad ranem gęsta mgła ograniczała widoczność już w całej naszej aglomeracji.

Około godziny 6:30 widoczność na poznańskim lotnisku ograniczona była do 300 metrów. Mimo to jeszcze przed 6:00 wystartował samolot do Monachium, planowo odlecieli również pasażerowie do Kopenhagi. Rejs do Londynu rozpoczął się z opóźnieniem.

Teraz (ok. 7:00) mgła staje się coraz bardziej gęsta. Niestety oznacza to również bardzo trudne warunki na drogach. Po pierwsze musimy się liczyć z ograniczoną widocznością. Dodatkowo, przy tak niskiej temperaturze, drogi mogą być miejscami bardzo śliskie. Zwłaszcza na terenach otwartych, czy zalesionych. Dodatkowo liście leżące na jezdni mogą sprawiać, że samochód będzie się zachowywał jakby jechał po lodzie.

Sobota w naszej aglomeracji będzie dość pochmurna. Na szczęście mgła powinna zniknąć do godziny 10:00. Maksymalnie będzie około 11 stopni.

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


 • Cytat ze strony PWNu

  Panie Profesorze,
  Jaka jest różnica między słowem widzialność a widoczność? Ostatnio usłyszałam w jednej ze stacji radiowych, ze “gęsta mgła utrudnia widzialność”. Zaniepokoiło mnie użycie tego słowa w takim kontekście. Czy słusznie?

  Granica między znaczeniami tych dwóch podobnych słów nie jest ostra, podobnie jak granica między znaczeniami słów, od których pochodzą – przymiotników widzialny i widoczny. Jak się zdaje, widzialność częściej łączy się z odległością, zaś widoczność z warunkami atmosferycznymi. Widoczność zdaje się częściej oznaczać cechy przedmiotów (widocznych mniej lub bardziej – “widoczność czegoś”), a widzialność – odnosić sie bardziej do możliwości podmiotów oglądających, czyli ludzi (dlatego częściej może występować bez określania, co mianowicie daje się widzieć – “widzialność” w ogóle).
  Przyznam jednak, że zbytnio nie razi mnie cytowane zdanie – mgła utrudnia przecież widzenie przedmiotów odległych. Różnice wyraźniejsze są między niewidocznością (np. ukrytych przedmiotów) a niewidzialnością (która miewa w sobie coś nadnaturalnego).
  Pozdrawiam –

  — Jerzy Bralczyk