Aglomeracja

Politechnika w sieci

Politechnika Poznańska Wydzial Elektryczny  Foto: T. Dworek

Z porozumienia o współpracy Politechniki Poznańskiej z Siecią Badawczą Łukasiewicz skorzystają wielkopolskie firmy i młodzi naukowcy.

Na wspólnych pracach nad innowacyjnymi technologiami skorzystają w szczególności poznańskie firmy, w tym wieloletni partnerzy Instytutów Łukasiewicza jak H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych, Fabryka Armatur SWARZĘDZ, Fundacja GS1 Polska, Volkswagen Poznań i Solaris Bus&Coach S.A.

Nasz model współpracy z siecią badawczą aktywizuje ponadto, co jest dla mnie osobiście niezwykle ważne, młodych naukowców, którzy są w stanie realizować doktoraty wdrożeniowe, łącząc awans naukowy z potrzebami otoczenia – mówi prof. Tomasz Łodygowski, Rektor Politechniki Poznańskiej

Obecnie, Łukasiewicz i Politechnika prowadzą w ramach licznych konsorcjów projekty, których obszar badawczy obejmuje m.in. systemy sterowania do napędów elektrycznych, innowacyjne metody obliczania śladu węglowego w produkcji żywności czy bioremediację gruntów. Ich łączny budżet przekracza 160 mln zł.

Duże nadzieje strony porozumienia wiążą również ze współpracą w ramach doktoratów wdrożeniowych. Udziałem w najnowszej, czwartej edycji programu, zainteresowanych jest 83 pracowników Łukasiewicza, z czego 9 z nich wskazało Politechnikę Poznańską jako miejsce prowadzenia prac wdrożeniowych. To czyni ją jedną z najczęściej wybieranych do programu uczelni przez pracowników Łukasiewicza.

Sieć Badawcza Łukasiewicz to trzecia pod względem wielkości sieć badawcza w Europie. Dostarcza konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego.

Użyte w artykule zdjęcia: T. Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz