Aglomeracja POZnań

Policjantem jest się też po służbie

Policja  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Godną naśladowania postawą wykazał się na poddębickim terenie policjant z Nowego Miasta, który ujął nietrzeźwego kierowcę. Być może dzięki jego szybkiej i zdecydowanej reakcji nie doszło do tragedii na drodze.

Policjantem jest się też po służbie… Tę tezę potwierdził swoim zachowaniem policjant z Komisariatu Policji Poznań – Nowe Miasto.

24 lipca funkcjonariusz podróżując ze znajomymi przez Uniejów zauważył toyotę, której kierujący nie był w stanie utrzymać prawidłowego toru jazdy. Policjant nabrał podejrzeń, że kierowca mógł być nietrzeźwy. Funkcjonariusz wykorzystując odpowiedni moment zajechał mu drogę, podbiegł do pojazdu i natychmiast wyjął ze stacyjki kluczyki.

Wyczuwalna była od kierowcy silna woń alkoholu. O całym zdarzeniu natychmiast powiadomiony został oficer dyżurny poddębickiej komendy. Po przyjeździe na miejsce wezwanego patrolu i przebadaniu mężczyzny na zawartość alkoholu, okazało się, że 35-latek miał w organizmie ponad 1 promil alkoholu.

Kierowca za popełnione przestępstwo drogowe odpowie przed sądem. Grozi mu za to kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz utrata prawa jazdy.

Taka obywatelska postawa  powinna być  przykładem dla innych. Pamiętajmy o tym, że nietrzeźwi kierujący stanowią niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jeżeli widzimy, że ktoś podejrzanie zachowuje się na drodze, łamie obowiązujące przepisy, poinformujmy o tym stróżów prawa. Być może od tego zależeć będzie czyjeś zdrowie i życie.

Każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz