POZnań

Policjanci odzyskali cztery pojazdy

Policja - Grupa Interwencyjna w akcji  Foto: materiały prasowe / Wielkopolska Policja

Policjanci z poznańskiej komendy zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej zatrzymali czterech mężczyzn podejrzanych o kradzieże pojazdów z terenu Poznania. Dodatkowo dwóch z nich włamało się do firmy w podpoznańskich Komornikach skąd ukradli panele fotowoltaiczne o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych. W wyniku przeszukania pomieszczeń, funkcjonariusze odzyskali skradziony towar oraz 4 pojazdy, które będą mogły wrócić do prawowitych właścicieli. Złodziejom grozi kara do 10 lat więzienia.

27 października ub. r. policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu otrzymali zgłoszenie o kradzieży Mercedesa o wartości blisko 60 tys. złotych. Zdarzenie miało miejsce w rejonie poznańskiej Wildy.

Funkcjonariusze szybko ustalili, jak doszło do tej kradzieży. Okazało się, że dzień wcześniej w godzinach wieczornych, nieznany mężczyzna, podszedł do pojazdu, otworzył go, wsiadł za kierownicę i odjechał nim w stronę centrum miasta. Jak ustalili policjanci, sprawca przyjechał na miejsce przestępstwa ze znajomym, który zaparkował samochód kilka ulic dalej i czekał, aż kolega odjedzie Mercedesem. Funkcjonariusze operacyjnie ustalili kim byli złodzieje i już kilka dni po zgłoszeniu – 9 października ub. r. zatrzymali 21 i 23 latka.

Na podstawie kolejnych dowodów zebranych w sprawie, funkcjonariusze ustalili, że mężczyźni nie działali sami, a kradzież tego pojazdu to nie jedyne przestępstwo jakiego się dopuścili.

Zajmujący się sprawą operacyjni, wyjaśnili, że była to „kradzież na zlecenie”. W sprawę zaangażowany był trzeci mężczyzna, który zlecił przywłaszczenie Mercedesa swojego kolegi. Z informacji policjantów wynikało, że właściciel pojazdu, jak i osoba, która wszystko zaplanowała, znali się wcześniej, jednak doszło pomiędzy nimi do konfliktu. 24-latek został zatrzymany 15 listopada ub. r. w rejonie Grunwaldu.

Dodatkowo, po przeszukaniu pomieszczeń gospodarczych należących do sprawców, policjanci zabezpieczyli 4 inne pojazdy. Okazało się, że ci mężczyźni, wyszukiwali w mieście samochody o niskiej wartości rynkowej, na obcych tablicach rejestracyjnych, kradli je, wciągając na lawetę, a następnie spieniężali. Wśród odzyskanych pojazdów były: Volkswagen Passat – rocznik ‘99, Volkswagen Golf – ‘87, Mercedes ‘01 oraz Opel Vectra z roku ‘90. Oprócz pojazdów policjanci zabezpieczyli również 32 sztuki paneli fotowoltaicznych wraz z osprzętem elektronicznym, które zostały skradzione 6 listopada ub. r. z terenu firmy w Komornikach. W tym procederze pomagał im 22-latek z gminy Buk, który został zatrzymany 10 listopada ub. r.

Wszyscy sprawcy usłyszeli już zarzuty kradzieży i grozi im do 10 lat więzienia. Policjanci zaznaczają, że odzyskane rzeczy oraz pojazdy zostaną oddane w ręce prawowitych właścicieli a sprawa ta, ma charakter rozwojowy.  

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Wielkopolska Policja

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz