POZnań

Pokochaliśmy miejski rower

Poznański Rower Miejski  Foto: lepszypoznan.pl / Piotr Rychter

Stacji Poznańskiego Roweru Miejskiego jest coraz więcej i coraz częściej też tymi rowerami jeździmy. Pobijamy też przy tej okazji kolejne rekordy. Zobaczmy w jaki sposób korzystamy z tego środka transportu.

Rower miejski - stacja Garbary

Decyzja Miasta Poznania o inwestycji w rozwój infrastruktury Poznańskiego Roweru Miejskiego okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę i przyniosła spektakularne rezultaty – mówi Tomasz Wojtkiewicz z firmy Nextbike – porównując liczbę wynajmów za okres lipiec-wrzesień z ubiegłego roku do obecnych wyników okazuje się, że w Poznaniu, mimo rozbudowy systemu o około 60%, nastąpił blisko trzykrotny wzrost natężenia wypożyczeń.

Ostatnie miesiące okazały się rekordowe, jeśli chodzi o ilość wypożyczeń Poznańskiego Roweru Miejskiego. Od początku lipca do ostatniego dnia września miejskie koło* wypożyczono 202.247 razy. W ubiegłym roku, w tym samym czasie było to “tylko” 74.391 wypożyczeń.

Poznaniacy mają od początku wakacji do swojej dyspozycji 703 rowery, które można wypożyczać z 61 stacji rozmieszczonych w całym mieście. Od niedawna możemy korzystać także z rowerków dziecięcych i rowerów z fotelikami do przewozu gzubów. Tych ostatnich wypożyczono w ostatnim czasie ponad 3.000 razy.

Poznański Rower Miejski został uruchomiony 15 kwietnia 2012 roku. Od tego czasu zarejestrowało się 56.505 użytkowników, którzy dokonali 613.900 wypożyczeń.

Tylko w ciągu ostatnich 213 dni miało miejsce 54% spośród wszystkich wynajmów z ostatnich 4 lat – podkreślają przedstawiciele firmy Nextbike – w tym samym czasie w systemie zarejestrowało się ponad 23.000 nowych użytkowników, czyli 41% wszystkich korzystających z Poznańskiego Roweru Miejskiego.

Rekordowym miesiącem okazał się sierpień, podczas którego Poznański Rower Miejski wypożyczono 72.849 razy. Ostatniego dnia tego miesiąca padł też rekord dzienny wypożyczeń – 3.253 razy! 

Najczęściej korzystamy z tych jednośladów między 15:00 a 18:00 i jedziemy nimi około 21 minut. Najbardziej aktywny użytkownik w ciągu ostatniego półrocza skorzystał z rowerów 575 razy.

Najpopularniejsze stacje wypożyczeń:
Półwiejska: 5,67% wszystkich wypożyczeń
Most Teatralny: 4,82%
Rondo Rataje: 4,39%

Najpopularniejsze stacje zwrotów:
Półwiejska: 6,11%
27 Grudnia: 4,65%
Rondo Rataje: 4,51%

Najpopularniejsze trasy:
Os. Lecha – Malta SKI
Malta SKI – Os. Lecha
Półwiejska – Rynek Wildecki
Rondo Rataje – Półwiejska
Zielona – Politechnika Centrum Wykładowe

*koło – to w gwarze poznańskiej rower

Politechnika - stacja rowerowa

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Tomasz Dworek, lepszypoznan.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz