POZnań

Pogromcy Enigmy

Kryptokontener  Foto: UMP

Złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma przyczyniło się do skrócenia II wojny światowej. O tym, że kryptolodzy, którzy tego dokonali byli związani z Poznaniem przypomina niezwykła wystawa, która została otwarta przed Zamkiem w rocznicę wybuchu wojny.

To jest symboliczna data, kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej, która zapewne trwałaby znacznie dłużej, gdyby nie praca i poświęcenie wybitnych, związanych z Poznaniem kryptologów, którzy złamali kod niemieckiej maszyny, to znaczy Henryka Zygalskiego, Mariana Rejewskiego i Jerzego Różyckiego – tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania – w ten sposób chcemy uhonorować ich dokonania.

“Szyfrokontener” stanął przed Centrum Kultury Zamek, tuż obok Pomnika Kryptologów. Na ekspozycję składają się plansze z informacjami o kryptologii, niemieckiej maszynie szyfrującej Enigma oraz związane z pracą poznańskich matematyków, którzy złamali kod Enigmy.

Dostępne też są stanowiska komputerowe z grami i łamigłówkami dla dzieci i dorosłych, opracowanymi specjalnie dla tej ekspozycji. Zwiedzający poznają podstawowe informacje na temat kryptologii, a także spróbują szyfrować, odszyfrowywać i łamać proste szyfrogramy. Wszystko to po to by poczuć się jak bohaterowie wystawy Pogromcy Enigmy.

W każdą sobotę spod “szyfrokontenera” ruszać będą wycieczki tematyczne śladami pogromców Enigmy w Poznaniu. Dodatkowo każdy chętny będzie mógł odebrać kartę startową turystycznej gry miejskiej Łamacze Szyfrów.

Wystawa ma być mobilna – Chcemy, żeby “szyfrokontener” pojawiał się w głównych punktach miasta, wszędzie tam, gdzie są mieszkańcy Poznania i turyści. Oprócz tego będzie też podróżował po innych miastach. Dostaliśmy już w tej sprawie zapytania. To będzie element promocji miasta i jego bogatej historii – wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Interaktywna wystawa “Pogromcy Enigmy” to pierwszy krok do powstania w Poznaniu Centrum Szyfrów Enigma, które ma spełniać nie tylko funkcje muzealne, ale też ma być placówką edukacyjną. Według założeń stałe muzeum Enigmy ma zafunkcjonować w dawnym Collegium Historicum przy ul. Święty Marcin do 2019 roku.

Pawilon z ekspozycją stanął przed Centrum Kultury Zamek. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. 

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz