K U L T U R A

Poezja ludowa zabrzmiała w Domu Tramwajarza – zdjęcia

Witold Roy Zalewski - Białe Bzy 19.11.21  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Koncert Białe Bzy poznańskiego artysty Witolda Roya Zalewskiego oraz muzyków związanych z poznańskim środowiskiem muzycznym mieliśmy okazję wysłuchać w Domu Tramwajarza w miniony piątek.

Białe Bzy to projekt, który zrodził się z fascynacji poezją ludową i poszukiwaniu zawartej w niej muzyki. Poetyckie teksty poetek i poetów w oprawie muzycznej na nowo odżyły. I to w bardzo klimatyczny i wyjątkowy sposób. Bowiem koncert w wykonaniu muzyków w składzie: Witold Roy Zalewski – akordeon, śpiew, Dariusz Brodowski – gitary, Michał Giżycki – klarnet basowy, Mieszko Łowżył – zestaw perkusyjny i Flavio Gullotta – kontrabas wybrzmiał przy blasku lamp w sali Amarantowej co stworzyło bardzo klimatyczny nastrój.

Witold Roy Zalewski to śpiewak, muzykant i badacz tradycyjnej muzyki tradycyjnej skomponował melodie do wybranych przez siebie wierszy wiejskich poetek i poetów. W ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstało ponad 20 piosenek, a wybór tekstów został dokonany z blisko tysiąca utworów od XIX w. do współczesności. Autorami słów są m.in: Jan Pocek, Elżbieta Daniszewska, Zofia Sulikowska, Józef Małek, Stanisław Harla. W ich tekstach znajdzie się zarówno ciszę poranka, jak i zgiełk cywilizacji, radość, smutek, tęsknotę i uniesienie. W aranżacjach odnosi się zarówno do polskiej muzyki tradycyjnej, jak i do wielu nurtów muzyki świata i jazzu. Zawsze punktem wyjścia dla muzyki jest zachwyt nad światem opisanym w poezji.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz