K U L T U R A

Poezja Herberta w jazzowym wydaniu – zdjęcia

JazZamek #45  Stanisław Aleksandrowicz Oktet „Pieśń o bębn  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Stanisław Aleksandrowicz Oktet „Pieśń o bębnie” to koncert inspirowany poezją Zbigniewa Herberta, który wybrzmiał podczas 45. wydarzenia cyklu JazZamek. Na scenie Sali Wielkiej wystąpił znakomity kompozytor i perkusista Staś Aleksandrowicz wraz z zespołem.

Stanisław Aleksandrowicz to kompozytor, producent muzyczny i perkusista. Laureat wielu prestiżowych konkursów. Współtworzy poznańskie środowisko jazzowe i znany jest z formacji: Kwaśny deszcz, Anomalia, Maciej Fortuna Trio.

W 2004 roku rozpoczął swoją edukacje muzyczną w klasie skrzypiec w szkole muzycznej w Koszalinie. W 2010 rozpoczął swą przygodę z instrumentami perkusyjnymi, aby w 2019 ukończyć z wyróżnieniem studia licencjackie na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej na Akademii Muzycznej, a w 2021 także z wyróżnieniem studia magisterskie.

Z inicjatywy lidera – Stanisława Aleksandrowicza powstał w roku 2020 zespół Stanisław Aleksandrowicz Oktet. Skład Oktetu to podwójny kwartet – jazzowy w składzie: klarnet basowy/ saksofon, trąbka, kontrabas oraz perkusja oraz kwartet smyczkowy w tradycyjnym składzie: skrzypce, skrzypce, altówka, wiolonczela. Całość dopełnia futurystyczne live electronics w postaci syntezatorów, sampli i loopów.

Projekt – Stanisław Aleksandrowicz Oktet Pieśń o bębnie, który zrodził się kilka lat temu zaowocował wydaniem w lutym płyty, której inspiracją stała się poezja Zbigniewa Herberta. Ulubionego poety muzyka. Album zawiera suitę jazzową”Pieśń o Bębnie” – dziewięcioczęściowy utwór, w którym każda z części powstała pod wpływem innego wiersza poety – Trenu Fortynbrasa, Ballady o tym, że nie giniemy, Żeby tylko nie anioł, Po koncercie czy Instrukcji na wypadek katastrofy.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz