Aglomeracja K U L T U R A

Najpopularniejsze hobby Polaków… wędkarstwo?

wędkarstwo łowienie ryb  Foto: Pixabay

Jeśli podczas sondy ulicznej poprosimy o wskazanie najpopularniejszego sportu w naszym kraju, bez wątpienia większość osób na pierwszym miejscu wymieni piłkę nożną. Jeśli natomiast spytamy o hobby, to na podium najpopularniejszych zamiłowań plasuje się wędkarstwo. Mało kto jednak wie, że w Polsce liczba osób aktywnie łowiących ryby wynosi od 1,5 do 2 milionów.


Tak ogromna popularność wędkarstwa nie wzięła się znikąd. Czas spędzony nad wodą, z dala od zgiełku miasta, zatłoczonych ulic i galerii handlowych pozwala się oderwać od spraw codziennych i cudownie się wyciszyć. Spędzając chwile nad wodą w ciszy i samotności mamy wreszcie czas przemyśleć ważne sprawy. Złośliwi mówią, że to także najlepszy sposób na ucieczkę przed żoną.

Wędkowanie to także sportowe emocje wyzwalające prawdziwego ducha rywalizacji. Wbrew stereotypom łowienie to także adrenalina. Nie trzeba nawet być nad wodą, żeby wyobrazić sobie, jakie emocje towarzyszą wyciągnięciu z wody dużej ryby.
Regularnie organizowane zawody wędkarskie przyciągają rocznie dziesiątki tysięcy osób, które ze sobą rywalizują. Ważnym aspektem wędkowania jest także jego koszt. To wbrew pozorom niedrogie hobby, na które może pozwolić sobie każdy z nas.

Jak i kiedy rozpocząć swoją przygodę z rybami?


Wspomnianą już zaletą tego hobby jest to, że jest ono relatywnie tanie, przez co dostępne dosłownie dla każdego. Podstawowy zestaw, dzięki któremu uda nam się złowić rybę kupimy już za niewiele ponad 100 zł. Oczywiście sky is the limit i w miarę rozwoju naszego nowego hobby — jeżeli np. będziemy chcieli wybrać się na połów na wodach szelfowych Zatoki Bengalskiej lub podwodne łowy na Florydzie — to koszt samej wyprawy przyprawi o zawrót głowy. Zanim jednak zaczniemy snuć plany o egzotycznych wyprawach, warto nauczyć się łowienia w polskich akwenach, mających w Europie dobrą opinię.\

Jak zostać mistrzem wędkowania?

Jak w każdym sporcie, tak i w wędkarstwie, najważniejsza jest praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. Należy poznać zasady. W przypadku łowienia ryb jest to o tyle ważne, że nie znając zasad, łatwo możemy wyrządzić przyrodzie wiele nieodwracalnych szkód. Właśnie dlatego w wielu krajach wprowadzono karty wędkarskie, czyli urzędowy dokument uprawniający do amatorskiego połowu ryb. Aby go zdobyć, należy posiąść podstawową wiedzę ze znajomości ochrony i połowu ryb i zdać przed komisją egzamin.

Od niedawna Polski Związek Wędkarski, umożliwia przygotowanie do takiego egzaminu przez Internet. Przygotowując się do egzaminu, zapoznamy się z wieloma praktycznymi aspektami połowu ryb, takimi jak biologia czy budowa ryb. Nauczymy się też jak postępować ze złowionymi okazami oraz dowiemy, w jaki sposób chronić środowisko naturalne.

Należy od razu zaznaczyć, że karta wędkarska przyznawana jest dożywotnio, natomiast drugim ważnym dokumentem, który adept wędkarstwa powinien również posiadać to zezwolenie użytkownika wody, na której zamierzamy łowić.
Roczny koszt takiego zezwolenia wynosi w zależności od danego użytkownika wody od 250 do 500 zł. W przypadku Polskiego Związku Wędkarskiego pieniądze są przeznaczane na zarybianie wód (średnie roczne zarybienie wg. danych PZW wynosi 1600 ton), na ochronę i na działania związane z monitorowaniem stanu czystości wód.

Mam sprzęt i kartę wędkarską i co dalej?

Mając niezbędną wiedzę, potrzebne dokumenty oraz sprzęt możemy rozpocząć swoją przygodę z wędkarstwem na użytkowanych przez PZW wodach, czyli łącznie na ok. 219 tysiącach ha. Szczegółowa mapa z danymi dot. wielkości obszarów, na których można w Polsce łowić, znajduje się poniżej. A co można złowić? Oczywiście taaaaką rybę!

wędkarstwo łowienie ryb Foto: pixabay
Użyte w artykule zdjęcia: Pixabay

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz