Sport

Podsumowanie ścigania na torze Poznań

Wyścigowe Motocyklowe Mistrzostwa Polski runda 1 - Poznań 21.0  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter
Wyścigowe Motocyklowe Mistrzostwa Polski runda 1 - Poznań 21.05.2016 r.

Na Torze Poznań odbyła się IX i X Runda Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski, połączona z VII i VIII Rundą Pucharu Polski. pierwszego dnia aura była sprzyjająca dla jednośladów, jednak kolejnego dnia opady sprawiły, że warunki do jazdy na motocyklach były bardzo trudne co miało spory wpływ na przebieg rywalizacji.

Zawody odbyły się w ostatni weekend. W sobotę, po starcie z pole position Marcin Walkowiak (Motorsport Team Toruń, BMW), wygrał wyścig motocyklowych mistrzostw Polski w klasie Superstock 1000. Z wyścigu z powodu problemów technicznych z motocyklem musiał wycofać się jego główny konkurent Daniel Bukowski (A. Wielkopolski, Ducati). Na pechu Bukowskiego skorzystali Wojciech Wróbel (AMK Gliwice, BMW) i Maciej Ukleja (Motosport Team Toruń, Ducati).

Niedzielny wyścig, mimo pogody był jednak dużo bardziej dramatyczny. Daniel Bukowski po starcie z pole position chciał odrobić stracone w sobotę punkty i już na pierwszym okrążeniu w bardzo trudnych deszczowych warunkach wypadł z toru. Wydawało się, że przy braku głównego konkurenta, Marcin Walkowiak spokojnie dowiezie do mety kolejne zwycięstwo, stało się jednak zupełnie inaczej, gdyż na mokrej nawierzchni motocykl zaliczył uślizg, na tyle poważny że złamała się kierownica. Walkowiak jednak heroiczną jazdą dowiózł do mety 3 miejsce, które wystarczyło mu do zapewnienia sobie tytułu Mistrza Polski Superstock 1000 na 2 wyścigi przed końcem sezonu. Dzięki pewnej jeździe na mokrym Wojciech Wróbel (AMK Gliwice) wygrał niedzielny wyścig z przewagą aż 1 minuty 31 sekund nad Maciejem Ukleją. Wojciech Wróbel, dzięki udanym startom w Poznaniu zapewnił sobie znaczną przewagę punktową nad Danielem Bukowskim w klasyfikacji sezonu. „Buła” ma jeszcze szanse na odrobienie start na Słowacji, a walka o tytuł Wicemistrza Polski będzie na pewno zacięta.

W Superbikeach faworytem był naturalnie Paweł Szkopek (A. Polski, Yamaha), który już w sobotę na pole position zapowiadał zapewnienie sobie 10 w karierze tytułu Mistrza Polski, jednak upadek w wyścigu sprawił, że z celebracją trzeba było poczekać do niedzieli, kiedy to w bardzo trudnych warunkach Paweł gnał do przodu nokautując rywali.

W sobotę, na upadku Szkopka, skorzystał Paweł Górka (GKM Bałtyk Gdynia, BMW), który pewnie wygrał z Waldemarem Chełkowskim (GKM Bałtyk Gdynia, BMW) i Piotrem Prendotą (Motosport Team Toruń). Sobotni start Piotra zaowocował drugą lokatą na podium. Niestety miał on mniej szczęści a w niedzielę, zaliczając wywrotkę jeszcze przed rozpoczęciem wyścigu. Pecha miał też Paweł Górka, który stawił się w prawdzie na starcie niedzielnego wyścigu, ale niestety w trudnych warunkach zaliczył upadek i nie zobaczyliśmy go już na mecie. Na drugim miejscu zameldował się Michał Sembera z Czech, który dzięki równej jeździe zgromadził w ten weekend aż 32 pkt. dające mu przed finałem na Słowacji drugie miejsce w generalce i 23 pkt. przewagi nad Pawłem Górką. Czarnym koniem weekendu okazał się Waldek Chełkowski, który uzupełnił niedzielne podium.

W ramach Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski rozegrano również wyścigi klas Superstock 600 i Supersport. Sobotni wyścig Supersportów to popis Marka Szkopka (A. Polski, Agusta). Marek wreszcie „dogadał” się ze swoją maszyną i zdobył najpierw pole position, które pewnie przełożył na sobotnie zwycięstwo – pierwsze na motocyklu marki Agusta. W niedzielę, Marek padł ofiarą trudnych warunków panujących na Torze „Poznań” i zaliczył upadek na „Sławiniaku”, po którym wrócił na tor i ukończył wyścig na podium.

Lider klasyfikacji generalnej – Sebastian Zieliński (Ostrowski Klub Motocrossowy) oba wyścigi ukończył na drugim miejscu. W sobotę musiał uznać wyższość Marka, w niedzielę, postanowił solidarnie ze swoim konkurentem zaliczyć wycieczkę na pobocze, która sprawiła, że Adrian Pasek niezagrożony wygrał niedzielny wyścig. Jednak „Zioło” dzięki równej jeździe i sporej zdobyczy punktowej w niedzielę mógł już radośnie palić gumę dla kibiców, gdyż zapewnił sobie kolejny – piąty w karierze – tytuł Mistrza Polski.

Adrian Pasek startujący w WMMP gościnnie, nie krył radości z niedzielnej wygranej i 3 miejsca w sobotę. To był udany weekend dla zawodnika skupiającego się w tym sezonie na startach w cyklu Alpe Adria.

W Superstockach 600 zwycięstwami podzielili się liderzy tabeli. W sobotę wygrał Szymon Strankowski, a w niedzielę Patryk Kosiniak, który traci do Szymona tylko 8 pkt. w generalce.

W sobotę na podium obok Strankowskiego (A. Ostrowski) stanęli Damian Ołdakowski (TMSM Sparta Wrocław) i Paweł „Rinas” Przybylski (A. Królewski). W niedzielę obok Patryka Kosiniaka (A. Polski), ponownie na drugim miejscu zameldował się Damian Ołdakowski, a trzecie miejsce zajął Marceli Bezulski (A. Wielkopolski).

W ramach Pucharu Polski ścigali się motocykliści klas Rookie. W sobotę w Rookie 600 objawieniem okazał się debiutant – Marcin Scheffler (A. Wielkopolski). Marcin choć debiutował na motocyklu to w swojej kolekcji ma już sukcesy zakończone tytułami mistrzowskimi w kartingu, wyścigach samochodowych i rajdach. Mimo wywrotki w treningach Marcin w wyścigu nie dał szans konkurentom osiągając zawrotne tempo z czasem okrążenia 1m39.975. Lider klasyfikacji Tomasz Smela (A. Wielkopolski), mimo młodego wieku, pojechał bardzo dojrzale, utrzymując się za Shefflerem, na trzecim miejscu sobotni wyścig ukończył Marcin Rzenno (A. Radomski).

W niedzielę, wyścigi Rookie 600 był jednocześnie Memoriałem Jana Drogowskiego – zasłużonego zawodnika i działacza motocyklowego, członka Zarządu Głównego PZM. Marcin Scheffler ze względu na sobotnie kontuzje zrezygnował ze startów, pod jego nieobecność, Tomasz Smela w trudnych warunkach pewnie wygrał utrzymując pierwsze miejsce przez cały wyścig, jednocześnie zapewniając sobie zwycięstwo w klasyfikacji sezonu. Podium uzupełnili Kamil Młodawski (A. Wielkopolski) i Tauras Norkunas (LMSF).

W klasie Rookie 1000 w sobotę wygrał Piotr Fałat (A. Wielkopolski), drugi na mecie stawił się jego klubowy kolega Daniel Mańkowski, a trzecią pozycję zajął Aleksander Kopiś (Motoklub Olsztyn). Na czwartej pozycji szachownicę minął Rafał Dziki-Sereda (A. Wielkopolski), który w niedzielę nie pozwolił się już wyprzedzić rywalom i prowadził wyścig od startu do mety. Obok „Dzikuska” na podium stanął Aleksander Kopiś oraz Mariusz Kruczek. 8 runda klasy Rookie 1000 była jednocześnie wyścigiem memoriałowym im. Ryszarda Mankiewicza, jednego z najwybitniejszych polskich motocyklistów. Okolicznościowy puchar wręczany przez wdowę po Panu Ryszardzie trafił więc w jego ręce. Rafała zobaczymy jeszcze w dniach 24-25 września na torze Slovakia Ring na Słowacji, bowiem jak nam powiedział po wyścigach, ma jeszcze matematyczne szansę na znalezienie się na podium sezonu 2016 r., o które to ma zamiar powalczyć na ostatniej rundzie.

Łączony wyścig Moto3 i Open125 był ostatnim w tym sezonie dla obu klas. W Moto3 zwycięzcą wyścigu został Łukasz Wieczorek (A. Królewski) przed Tomaszem Rabińskim (A. Królewski) i jedyną kobietą startującą w ten weekend na Torze „Poznań” – Patrycją Kapka (A. Królewski). Lider klasyfikacji generalnej Piotr Biesiekierski (KM Cross Team Stare Babcie) nie ukończył wyścigu, ale zapewnił sobie końcowy sukces, dzięki sporej przewadze punktowej. Łukasz Wieczorek zdobył 2 miejsce w klasyfikacji sezonu, a Tomasz Rabiński trzecie.

W rozgrywanym równolegle wyścigu Open 125 bezkonkurencyjny był Sebastian Grausam (A. Wielkopolski), który rano w treningach miał sporo szczęścia, gdy jego motocykl koziołkował na ostatnim wirażu toru, dzięki pomocy taty Sławomira, udało się odbudować motor, a syn w podziękowaniu odpłacił tacie dobrą jazdą i najwyższym stopniem podium. Za Sebastianem linię mety mijali: Filip Kurek (A. Wielkopolski) i Mateusz Durynek (A.Wielkopolski). Klasyfikację sezonu 2016 w Pucharze Polski Open 125 wygrał ostatecznie Filip Kurek przed Sebastianem Grausamem i Mateuszem Durynkiem.

Obok tych najszybszych zobaczyliśmy na Torze „Poznań” także tych, którym w ściganiu nie chodzi tylko prędkość – w ramach Pucharu Classic – kibice mogli podziwiać maszyny, które kiedyś dominowały czy to na drogach (MZ, WSK) czy torach wyścigowych (Panonia, Aprilia etc.). Ten kolorowych powiew nostalgii z czasami 1 okrążenia, w których Superbike Pawła Szkopka pokonuje 2 a czasem nawet 3 okrążenia, dał kibicom, a przede wszystkim zawodnikom, wiele frajdy. W klasie Classic 175 wyścig wygrał Krzysztof Banyś (Pro Racing Team) przed Mateuszem Łuczakiem i Robertem Długoszem. Banyś jednocześnie zapewnił sobie triumf w klasyfikacji generalnej sezonu 2016.

Classic 250 padł łupem Węgra – Gyorgy Serfozo, obcokrajowiec ze sporą przewagą zwyciężył nad Bartłomiejem Tazbirem i Maciejem Gonciarzem, który przypieczętował 3-cim miejscem w Poznaniu triumf w klasyfikacji generalnej sezonu.

W mocniejszych Classic 500 triumfował Marcin Magdzik, zwany przez przyjaciół „Magdą”, przed Maciejem Mączyńskim i Andrzejem Paszkowskim. Mączyński mimo przegranej w wyścigu został triumfatorem całego cyklu w tej klasie.

Oldtimer 350+ wygrał Szymon Spychała, a Oldtimer 350 Robert Kopiec. Klasa Post Classic 500 została zdominowana przez Sebastiana Kapustę a Youngtimer 500 przez Krzysztofa Dzikowskiego.

Zmagania Classiców zakończył tegoroczny sezon wyścigów motocyklowych na Torze „Poznań”, nim znowu zobaczymy rywalizujące jednoślady Automobilklub Wielkopolski zaprasza wszystkich kibiców sportów motorowych już we wrześniu na dwie finałowe rundy Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Wyścigowe Motocyklowe Mistrzostwa Polski runda 1 - Poznań 21.05.2016 r.
Wyścigowe Motocyklowe Mistrzostwa Polski runda 1 – Poznań 21.05.2016 r.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz