POZnań Stare Miasto

Podpisano umowę na realizację kolejnego etapu Programu Centrum

Aleje Marcinkowskiego - prace torowe (4)  Foto: TD

Zbliża się przebudowa kolejnego odcinka ul. Św. Marcin pomiędzy ul. Ratajczaka i Al. Marcinkowskiego oraz przebudowa fragmentu Al. Marcinkowskiego od ul. Św. Marcin do placu Wolności. Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisały umowę z wykonawcą tej inwestycji, którym będzie konsorcjum Tormel i Terlan. Prace rozpoczną się wiosną tego roku i potrwają kilkanaście miesięcy. 

Chcemy, by kolejna część śródmieścia była przyjazna dla wszystkich jej użytkowników – mieszkańców, turystów, studentów. Dlatego zależy nam na tym, by w odnowionym centrum kluczową rolę odgrywał sprawny transport publiczny, ruchy pieszy i rowerowy. Dzięki zmianom nową szansę otrzymają okoliczny handel i usługi. Pojawi się też nowa zieleń i drzewa – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Inwestycja jest kontynuacją realizacji Programu Centrum, którego celem jest odnowa znaczącej części śródmieścia Poznania.

Wykonawca w najbliższych tygodniach zajmie się opracowaniem czasowej organizacji ruchu, która obowiązywać będzie w trakcie prac. Po jej zatwierdzeniu będzie można rozpocząć roboty budowlane. Zakładamy, że prace ruszą wiosną tego roku, a zakończą w trzecim kwartale 2022 r. – mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

W efekcie prac, pomiędzy ul. Ratajczaka i Podgórną zostanie wprowadzona strefa zamieszkania, czyli przestrzeń publiczna łączącą funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców. Na pozostałym odcinku ruch odbywać się będzie z maksymalną prędkością 30 km/h. Poprzez rozbudowę sieci monitoringu wizyjnego zwiększy się również bezpieczeństwo na terenie objętym inwestycją.

W ramach inwestycji poszerzone zostaną chodniki, przebudowana jezdnia, wymienione i przesunięte zostanie torowisko tramwajowe, wyznaczony zostanie ciąg przeznaczony dla ruchu rowerowego, infrastruktura podziemna ulegnie modernizacji i wymianie, pojawi się nowe oświetlenie i zieleń. Głównym założeniem realizacji jest ponadto podniesienie bezpieczeństwa poprzez zwiększenie udziału ruchu pieszych i rowerzystów.

Przebudowany fragment ul. Św. Marcin będzie miał jednokierunkową jezdnię, jedno torowisko tramwajowe (drugie, dziś nieczynne, zostanie zlikwidowane) i szerokie chodniki. Nawierzchnia jezdni, torowiska, chodnika i kontrapasa rowerowego będzie nawiązywała wzorem do odnowionego wcześniej odcinka ulicy, ale zostanie wykonana z kostki kamiennej z granitu strzelińskiego. Na południowym odcinku chodnika, od ul. Piekary do kościoła pod wezwaniem św. Marcina, będzie nawiązywała do układu nawierzchni przed kościołem. Wykonana zostanie z kostki bazaltowej i płyt granitowych.

Na przebudowanym odcinku ul. Św. Marcin pojawią się donice z zielenią niską, cztery koperty postojowe (dla dostaw i obsługi autobusów), a w rejonie kościoła – sugerowane przejścia dla pieszych przez ul. Piekary oraz ul. Św. Marcin.

Ze zdemontowanych wcześniej i zmagazynowanych starych bloków kamiennych, odbudowane zostaną schody przy kościele pod wezwaniem św. Marcina. Obok kościoła powstanie aluminiowy pylon z przeszkloną gablotą, w której umieszczona  zostanie makieta kościoła wraz z historyczną wieżą, zrekonstruowaną na podstawie materiałów archiwalnych. Zwieńczenie pylonu stanowić ma reflektor rzucający po zmroku w górę słup światła.

Naprzeciwko kościoła, u zbiegu ul. Św. Marcin i Al. Marcinkowskiego, na słupie oświetleniowo-trakcyjnym zaplanowano montaż projektora mappingu świetlnego. Będzie wyświetlał rysunek rzutu historycznej wieży kościelnej na posadzkę i schody przed kościołem.

Nawierzchnia jezdni torowiska, chodnika i kontrapasa rowerowego Al. Marcinkowskiego od ul. Św. Marcin do Podgórnej pokryje – podobnie jak na przebudowywanym odcinku ul. Św. Marcin – granit strzeliński. Nowy tor tramwajowy pomiędzy ul. Św. Marcin a pl. Wolności przebiegał będzie w linii prostej.

Na Al. Marcinkowskiego zaprojektowano 16 miejsc postojowych, w tym trzy dla osób z niepełnosprawnościami. Po zachodniej stronie alei, na wysokości przystanku tramwajowego, przewidziano stację Poznańskiego Roweru Miejskiego na 14 stanowisk.

Zmieni się nawierzchnia ulicy, zgodnie z historycznie odrestaurowaną w minionym dziesięcioleciu częścią. Ponadto nasadzonych zostanie 36 dębów kolumnowych, które stworzą nową perspektywę widokową na gmach Muzeum Narodowego i ul. Paderewskiego. 13 klonów pospolitych, które dziś tam rosną, zostanie przesadzonych w miejsce wskazane przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Na przebudowanym obszarze pojawią się także m.in. berberysy i irgi, pod muzeum założony zostanie kwietnik nawiązujący do istniejących, pojawią się też trawniki.

Inwestycja finansowana jest w części z funduszy unijnych.

Użyte w artykule zdjęcia: TD

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz