K U L T U R A

Pierwszy wrześniowy weekend w Poznaniu

Dożynki Miejskie 2016 w parku Wilsona - Poznań 27.08.2016 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter
Dożynki Miejskie 2016 w parku Wilsona - Poznań 27.08.2016 r.

Pierwszy weekend września zapowiada się interesująco. Na mieszkańców miasta jak co roku będzie czekać wiele atrakcji związanych z dożynkami miejskimi. Sezon plenerowych koncertów wciąż trwa – w parku Cytadela będzie można usłyszeć Letnie Brzmienia. Mieszkańcy będą mogli też wziąć udział w ostatnich wydarzeniach z cyklu “Lata z Estradą”, a w niedzielę Krzysztof Hołowczyc i Mieczysław Hryniewicz wręczą tytuł “Poznańskiego Taksówkarza Roku”. 

Piątek 01.09

Letnie Brzmienia

Najbliższy weekend zapowiada się koncertowo. W piątek i sobotę w parku Cytadela mieszkańcy miasta usłyszą Festiwal Letnie Brzmienia. Na scenie wystąpią między innymi: The Dumplings, Mrozu, Nosowska i Vito Bambino. Poza koncertami są przewidziane dodatkowe atrakcje, takie jak strefa DIY czy warsztaty robienia wianków. 

Park Cytadela, al. Armii Poznań

Godz. 17:00 (piątek i sobota)

Bilety: od 199 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Gra z teatrem – Festiwal Teatrów Podwórkowych 

Organizatorzy zapraszają na III edycję Festiwalu Teatrów Podwórkowych. Wydarzenie trwa od 1 do 3 września. W pierwszy dzień festiwalu odbędzie się spektakl “My Stage Children”. Else Marie Laukvik opowiada o swoim życiu i aktorskich doświadczeniach. Ilustruje je fragmentami filmowymi z przedstawień

Dziedziniec Biblioteki Uniwersyteckiej, ul. Ratajczaka 38/40

Godz. 20:30

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Łazarskie Lato

Nadchodzi ostatni wakacyjny tydzień Łazarskiego Lata. Organizatorzy przygotowali rozmaite atrakcje na cały weekend. Piątkowe wydarzenie rozpoczną gry i zabawy językowe. Poza tym zaplanowano lekcje gry na ukulele i spotkanie klubu szydełkowego. 

Rynek Łazarski

Godz. 16:00

Wstęp wolny

Więcej na stronie wydarzenia 

Alte Hajm/ Stary Dom

Alte hajm w języku jidysz oznacza stary dom. To pojęcie, którego wielu ortodoksyjnych Żydów używa również w odniesieniu do “starego kraju”, czyli Polski. Prezentowana historia to opowieść o miejscu w którym żyją duchy. Reżyserem spektaklu jest Marcin Wierzchowski. 

Teatr Nowy, ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 5

Godz. 18:00 (piątek, sobota, niedziela)

Bilety: 70-90 zł

Więcej informacji na stronie

StaroŁyna scena muzyczna

Fundacja Tamitu i Teatr asz.teatr zapraszają na koncert organizowany w ramach projektu “StaroŁyna”. Głównym artystą wydarzenia będzie Jakub Paluszkiewicz, prezentujący autorski repertuar w ascetycznych aranżacjach – śpiewając, akompaniuje sobie na gitarze akustycznej, dodając czasem kilka dźwięków harmonijki czy perkusyjnych impulsów. W części piosenek dotyka tematów morskich i żeglarskich. 

Teatr asz.teatr, ul. Starołęcka 60A

Godz. 19:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Kino Plenerowe na Starołęce

Rada Osiedla Starołęka-Minikowo wraz z Fundacją Edukacji Kulturalnej “Ad Arte” zapraszają na podróże filmowe w ramach kina plenerowego na Starołęce. Prezentowany film “Tajemnice Silver Lake” to komedia kryminalna. Główny bohater – Sam – staje się detektywem i poszukuje zaginionej kobiety z sąsiedztwa.

Szkoła Podstawowa nr 59 im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, ul. Baranowska 1

Godz. 19:30

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Maria Malcher – wernisaż wystawy

Maria Malcher to autorka ilustracji książkowych, plakatów oraz bajkowych portretów. Obserwuje otaczający świat i na swoich ilustracjach dodaje mu koloru. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu “Wyspa Kultury – działania artystyczne w przestrzeni Ostrowa Tumskiego – edycja 2023”.

Restauracja Tumska, ul. Ostrów Tumski 5a

Godz. 18:30

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Kino plenerowe na osiedlu Szczepankowo – Spławie – Krzesinki

Organizatorzy zapraszają na pokaz kina plenerowego. Przedstawiona zostanie komedia romantyczna “Wystrzałowe wesele”. Przyjęcie ekstrawaganckiej pary zostaje zakłócone przez grupę porywaczy. Projekcję poprzedzi pokaz filmu krótkometrażowego w ramach Festiwalu Filmowego On Art.

teren przy Szkole Podstawowej nr 61 im. Komisji Edukacji Narodowej, ul. Szczepankowo 72a

Godz. 20:30

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Wystawa malarstwa w Hair Baazar Studio

W najbliższy piątek odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa. Zaprezentowane zostaną prace Agi Nagórskiej NAGU, Agnieszki od Ikon, Patryka Palasa, Pawła Króla i Patryka Palenque. Ekspozycja potrwa do 9 października.

Hair Bazaar Studio Darek & Piotr, ul. Święty Marcin 31/2/1 

Godz. 19:00

Wstęp wolny

Więcej na stronie wydarzenia

Sobota 2.09

Miejskie dożynki

Nadchodzący weekend to również symboliczne zakończenie żniw. Zabawa rozpocznie się korowodem, który wyruszy o godz. 14:00 spod kościoła pw. św. Michała Archanioła przy ulicy Stolarskiej. Jego uczestnicy przejdą ulicą Śniadeckich do parku Wilsona. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Miasta Poznania. Dożynki odbędą się razem z XXV Świętem Chleba w Wielkopolsce, organizowanym przez Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP wraz z Cechem Cukierników i Piekarzy w Poznaniu. 

park Wilsona

Godz. 14:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie 

Dni Piątkowa

W najbliższy weekend mieszkańcy miasta będą mogli wziąć udział w kolejnej edycji Dni Piątkowa. W programie przewidziano liczne koncerty, wystawy, a także gry i zabawy dla dzieci. Wystąpi m.in. Ania Wyszkoni.  

boisko sportowe na os. Jana III Sobieskiego

Godz. 14:00

Wstęp wolny 

Więcej informacji na plakacie 

Rodzinny Rajd Rowerowy

Po raz kolejny w tym roku mieszkańcy poznańskich osiedli będą mogli spędzić czas w aktywny sposób. 2 i 3 września odbędzie się Rodzinny Rajd Rowerowy. Dla uczestników zostały przygotowane trasy liczące około 30 km. Chętni powinni zgłosić się wcześniej poprzez formularz. Obowiązuje ograniczona liczba miejsc.

Start z Ronda Starołęka 

Godz. 9:00 (sobota i niedziela)

Wydarzenie bezpłatne, zapisy przez formularz

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Festiwal Żupańskiego 

Organizatorzy zapraszają na szóstą edycję Festiwalu Żupańskiego. Główne obchody zaplanowano na  niedzielę, 3 września, na dzień wcześniej przygotowano rozmaite “wildarzenia”. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach robotyki, wernisażu, a także przejść się na spacer fotograficzny z przewodnikiem.  

Różne lokalizacje

Różne godziny

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie 

Zakończenie wakacji na “Wspólnym Podwórku”

Organizatorzy zapraszają na wspólne pożegnanie lata. W ramach wydarzenia przygotowano spektakl “Przygody Mamy Mu i Pana Wrony” dla najmłodszych oraz warsztaty Eleny Bereziny, podczas których uczestnicy stworzą malowany dywan ozdobiony motywami ukraińskimi, polskimi i białoruskimi. 

Barak Kultury, Al. Marcinkowskiego 21

Godz. 11:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Spektakl “Włoszczyzna”

Lato z Estradą zaprasza na wspólną podróż: spektakl w wykonaniu rodzinnego teatru TeatRyle, czyli Marioli i Marcina Ryl-Krystianowskich. Kontynuują oni rodzinną tradycję i są kolejnym pokoleniem lalkarzy. Głównymi bohaterami “Włoszczyzny” są Seler i Pietruszka, którzy wraz z Marchewką i Porem marzną zimą na polskim ryneczku. Pewnego dnia dowiadują się, że pochodzą z Włoch i postanawiają wrócić do swojej ojczyzny.

park Rodziny Stablewskich, ul. Browarna

Godz. 17:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Pokaz tańca i warsztaty “Wytańczyć Andaluzję”

Lato z Estradą dobiega końca. Ostatnim tegorocznym wydarzeniem będzie pokaz tańca oraz warsztaty. Uczestnicy będą mieli okazję poczuć się jak w Andaluzji. Będzie to wyjątkowa podróż po zakątkach południowej Hiszpanii, dzięki której widzowie będą mieli okazję poznać różnorodność sztuki flamenco. Pokaz będzie przeplatany opowieściami o kulturze Andaluzji. 

park Rodziny Stablewskich, ul. Browarna

Godz. 18:15

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Jedzielnia nad Rusałką

Nadchodzi kolejna edycja jedzielni nad Rusałką. To wydarzenie, podczas którego prezentowane są lokalne usługi gastronomiczne. Dzięki temu mieszkańcy miasta mogą lepiej poznać dostępne w mieście restauracje.

brzeg jeziora Rusałka

Godz. 12:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

XV Ogólnopolski Kongres Kobiet

Organizatorzy zapraszają na jubileuszowy Kongres Kobiet. Tegoroczne hasło wydarzenia to: “Kobiety mają głos! Równość, edukacja, przyszłość”. To dwa dni spotkań i prelekcji o nowoczesnej edukacji, zdrowiu, ekologii, polityce socjalnej, równościowej ekonomii, Europie, problemach migracyjnych, samorządach, kulturze i polityce. Na kongresie odbywać się będą także wystawy i koncerty.

Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14

Godz. 9:00 (sobota, niedziela)

Wstęp bezpłatny, zapisy poprzez formularz

Więcej informacji na stronie

IX Mistrzostwa Scrabble 

Z okazji 10. urodzin Poznańskiego Klubu Scrabble Blubry organizowany jest IX turniej Scrabble. Dla uczestników przygotowano rozmaite nagrody. Wydarzenie potrwa dwa dni. Zainteresowani powinni zgłosić się wcześniej poprzez formularz dostępny na stronie wydarzenia.

Wydział Nauk Społecznych UAM, ul. Augustyna Szamarzewskiego 89

Godz. 11:00 (sobota, niedziela)

Wpisowe: debiutanci bez opłat, pozostali 15-30 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Koncert: Bryska 

Bryska zadebiutowała w połowie 2021 roku  i od tego czasu może pochwalić się większą liczbą premier niż niejeden znany artysta. W tym roku odbywa się trasa koncertowa “Nasze LoveStory Tour”, w ramach której zawita do 11 polskich miast.

Nocny Targ Towarzyski, ul. Kolejowa 23

Godz. 19:00

Bilety: od 99 zł 

Więcej na stronie wydarzenia

Festiwal Literacki Strzeszyn 

Nadchodzi kolejny seans organizowany w ramach cyklu “Festiwal Literacki Strzeszyn”. Tym razem widzowie przeniosą się w świat pełen emocji i miłości. Zaprezentowany zostanie film “Romeo i Julia” w reżyserii Baza Luhrmanna z 1997 roku. 

ul. Krajenecka

Godz. 21:00

Wstęp wolny 

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Rowerowy “Rajd Po Zdrowie”

Już w najbliższą sobotę odbędzie się trzeci rowerowy “Rajd Po Zdrowie”. Głównym celem jest pokazanie chorym, ich bliskim i całemu społeczeństwu, że normalne życie z nowotworem jest możliwe. Poza tym dla uczestników wydarzenia przygotowano strefę gastronomiczną, możliwość bezpłatnych badań oraz specjalną strefę edukacyjną. 

start przy jeziorze Malta

Godz. 9:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Koncert z cyklu Młoda Scena 2.0 – Samo Gęste

Samo Gęste to projekt muzyczny, który konsekwentnie bawi się wszelkimi utartymi muzycznymi schematami. Czteroosobowy skład tworzy piosenki będące połączeniem funku i rocka.

Dom Tramwajarza, Pan Gar, ul. Słowackiego 19/21

Godz. 20:00

Wstęp wolny 

Więcej informacji na stronie

Spacer po Trakcie Królewsko-Cesarskim w języku ukraińskim

W najbliższy weekend odbędzie się ostatnie wydarzenie z cyklu “Lato na Trakcie Królewsko-Cesarskim”. Planowany spacer odbędzie się w języku ukraińskim ulicami Starego Miasta.

start: u zbiegu ulic Wodnej i Świętosławskiej

Godz. 17:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Wakacje z Teatrem Animacji

Teatr Animacji zaprasza najmłodszych widzów na plenerowe spektakle. W najbliższą sobotę będzie można zobaczyć spektakl “Misja Poznań. Gdzie są koziołki?”. Dora Dynks oraz Waldemar Wihajster, czyli postrzelona para detektywów, otrzymują nowe zlecenie. Tym razem to wyjątkowo poważna misja – z poznańskiego ratusza ktoś uprowadził słynne koziołki. Czas płynie nieubłaganie, bo jeśli koziołków nie będzie na wieży w samo południe, wydarzy się katastrofa. 

Jezioro Rusałka

Godz. 13:00 

Wstęp wolny

Więcej na stronie wydarzenia

Koncert: The Legacy – Tribute To Iron Maiden

W najbliższy weekend znajdzie się również coś dla fanów cięższych brzmień. The Legacy to jedyny polski tribute band, który hołduje twórczości brytyjskiej legendy heavy metalu – grupie Iron Maiden.

Klub Pod Minogą, ul. Nowowiejskiego 8

Godz. 20:00

Bilety: od 69 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Niedziela 3.09

Poznański Taksówkarz Roku

Jak co roku konkurs wyróżnia najlepszych przedstawicieli zawodu taksówkarza i docenia jakość świadczonych przez nich usług. W najbliższą niedzielę odbędzie się jego drugi etap. Będzie to test praktyczny, sprawdzający umiejętności kierowania pojazdem na specjalnie wyznaczonym torze. Od godziny 12.00 na poznaniaków i poznanianki czekać będzie mnóstwo atrakcji a także gość specjalny – Krzysztof Hołowczyc. 

Skoda Autodrom, ul. Głogowska 425

Godz. 10:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie

Poznański Targ Dobra

Organizatorzy zapraszają na obchody Poznańskiego Dnia Organizacji Pozarządowych, a także Targi Ekonomii Społecznej. Przygotowano 8 stref tematycznych. Na uczestników czekać będzie między innymi strefa zdrowia, środowiska, kultury a także kiermasz społeczny.  

Stare Zoo, ul. Zwierzyniecka 19

Godz. 10:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Gramofon Gar – Winylowy Wieczór

Pan Gar zaprasza wszystkich melomanów na inauguracyjny wieczór przy dźwiękach płyty winylowej, prowadzony przez aktora, reżysera oraz konesera muzyki na czarnych krążkach – Sebastiana Konrada. Wydarzenie rozpocznie comiesięczny cykl spotkań przy muzyce. 

Dom Tramwajarza, Pan Gar, ul. Słowackiego 19/21

Godz. 19:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Spacery po Fest Fyrtlach: Jeżyce, Wilda, Łazarz

Organizatorzy zapraszają na cykl niedzielnych spacerów z przewodnikami i przewodniczkami po śródmiejskich dzielnicach. Pierwszą z nich będzie Wilda. Spacer odbędzie się w ramach Festiwalu Żupańskiego. 

Start: róg ul. Niedziałkowskiego i Górnej Wildy

Godz. 11:30

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Wieczór filmowy Nektaru z Innej Planety

Po raz trzeci Nektar z Innej Planety zagości w przestrzeni Psa Andaluzyjskiego i dostarczy filmowych emocji w połączeniu z merytoryczną warstwą pokazywanych produkcji. W programie nadchodzącego wydarzenia znalazło się sześć krótkometrażówek. 

PIES Andaluzyjski, Feliksa Nowowiejskiego 17

Godz. 20:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Muzyka Zespołu Nirvana Symfonicznie

Poza największymi hitami zespołu pojawią się dodatkowe atrakcje. Zagrają: rockowy band MIKE:TARA z Kijowa, który jest już znany z polskich playlist rockowych oraz Lubelska Orkiestra Muzyki Rozrywkowej “FeelHarmonia”. 

Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1

Godz. 19:30

Bilety: od 119 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Urodzeni Mordercy w Kinie Pałacowym

Nadchodzi kolejny pokaz organizowany w ramach świętowania 100-lecia Warner Bros. Historia kochanków-morderców z pewnością przyciągnie niejednego miłośnika kina.  Mickey i jego żona zostali zepsuci przez otaczający ich świat. Oboje wychowywali się w patologicznych rodzinach. Wydają się być idealną parą, która ma ciekawe, a zarazem zabójcze hobby: otóż Knoxowie są seryjnymi mordercami. 

Kino Pałacowe, ul. Święty Marcin 80/82

Godz. 16.00

Bilety: 18-21 zł 

Więcej informacji na stronie 

źródło: poznan.pl

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz