K U L T U R A

Pierwszy w nowym roku JazZamek #44 – Zabelov Group

Zabelov Group  Foto: FB / zabelovgroup

Formacja Zabelov Group zainauguruje w nowym roku cykl koncertów – JazZamek. W Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek Zabelov Group – duet składający się z białoruskiego akordeonisty Romana Zabelova i multiinstrumentalisty Jana Šikla wystąpi w niedzielę, 29 stycznia o godzinie 19:00.

JazZamek to zainicjowany we wrześniu 2016 roku w Centrum Kultury Zamek cykl koncertów prezentujących jazz w najróżniejszych jego odsłonach. Co kilka tygodni poprzez JazZamek, publiczność może uczestniczyć w wydarzeniach ukazujących najnowsze dokonania zarówno polskich, jak i zagranicznych muzyków, którzy swobodnie i ze znakomitymi efektami przekraczają granice między jazzem, muzyką klasyczną, etniczną czy współczesną. W programie JazZamku znajdują się artyści, zarówno o ugruntowanej pozycji na rynku muzycznym, jak i obiecujących debiutantów, w tym laureatów najważniejszych konkursów dla muzyków jazzowych.

Nasza muzyka w dużej mierze polega na poszukiwaniu. Utwór po utworze szukamy nowego brzmienia i ekspresji, oscylujemy między eksperymentem a czytelnością, odkrywamy, co jest naszą autentyczną muzyczną ekspresją – charakteryzuje swoją twórczość Zabelov Group

Duet Zabelov Group prezentuje się na scenie od 2012 roku. Pierwszym nagraniem był utwór „40 000 km”, które dwa lata później zostało uzupełnione nagraniem na żywo „Secret Session”. Debiutancki album „Eg” (Minority Records, 2018), został zaprezentowany szerszej publiczności m. in. na festiwalach w kraju i poza krajem.
Podczas festiwalu Spectaculare w Pradze zagrali jako support dla Portico Quartet.

Istniejący od 10 lat zespół to fuzja kultur muzycznych, gdzie eksperyment, fascynacja sekwencjami rytmicznymi, nieznającym granic jazzem, różnorodne źródła inspiracji przeplatają się między sobą, wsparty na scenie pokaźną porcją twórczej spontaniczności i pracy z aktualnym nastrojem muzyków. Pierwotnie akustyczna muzyka została podczas tej podróży wzbogacona o sample i wyrafinowaną elektronikę, wnosząc do występu nawiedzające, kinowe klimaty.

Prosta radość, która przy pomocy różnych procesów poszukiwawczych przekształca się w coś solidniejszego –  Roman Zabelov.

W roku 2020 zespół wydał EP-ke „Madhouse Session”, który w porównaniu z „Eg” prezentuje spontaniczne nagrania i energię między muzykami. Dla tego duetu stała się ona kulminacją muzycznej emancypacji. Rzeczywiście, po raz pierwszy absolutnie wszystko zostało wyreżyserowane przez zespół, od nagrania na żywo, które odbyło się w domowym studio, po produkcję i ostateczny master.

Roman Zabelov – pochodzi z białoruskiej wsi Żylicze, gdzie urodził się w rodzinie akordeonistów. Jego kierunek muzyczny był więc całkiem jasny. Od 2010 roku studiuje kompozycję na HAMU w Pradze, a obecnie kończy studia doktoranckie, wymyślając akordeon elektromagnetyczny. Współtworzy barwne brzmienie Zabelov Group między innymi swoim eterycznym wokalem.

Jan Šikl – jest absolwentem kompozycji w Konserwatorium Praskim, gra w zespole na perkusji, trąbce i gitarze, działa również w projekcie Korjen i komponuje muzykę incydentalną dla Teatru Narodowego i Czeskiego Radia.

JazZamek #44 Zabelov Group

Sala Wielka, Centrum Kultury Zamek
niedziela, 29 stycznia godzina 19:00

Bilety w cenie 40 zł

Użyte w artykule zdjęcia: FB / zabelovgroup

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz