POZnań

Pieniądze na sąsiedzkie działania!

Lokalne Inicjatywy Osiedlowe na Starym Mieście  Foto: ROSM

Podwórkowy festyn, sąsiedzki piknik lub kameralny koncert “pod chmurką” – to przykładowe propozycje imprez, które już wkrótce mieszkańcy Łazarza, Wildy i Starego Miasta będą mogli samodzielnie zorganizować. Rusza kolejna edycja konkursu na lokalne inicjatywy osiedlowe. Dzięki specjalnej puli środków najciekawsze projekty zostaną sfinansowane. Na każdego pomysłodawcę czeka do 8 tysięcy złotych. Wnioski można składać do 13 marca.

Lokalne Inicjatywy Osiedlowe na Starym MieścieKażdy mieszkaniec Łazarza, Wildy lub Starego Miasta może złożyć wniosek – koncepcję na organizację projektu, eventu czy wydarzenia na swoim osiedlu. Zgłoszenia będą podlegały ocenie komisji konkursowej, a autorzy zwycięskich projektów otrzymają pieniądze na ich realizację – maksymalnie 8 tysięcy zł. W sumie każda z 3 rad osiedla będzie dysponowała pulą w wysokości od 50 do 80 tysięcy zł.

Staramy się jak najbardziej uprościć wszelkie formalności, ale też oczekujemy, że przedsięwzięcia zainteresują sąsiadów i będą miały znaczenie integracyjne – podkreśla staromiejska radna Maria Sokolnicka – Guzek.

Tegoroczne środki Rada Osiedla Stare Miasto chce przeznaczyć na działania duże i małe. W ubiegły roku ogromną popularnością cieszyły się mi.in. tanga i milongi – taneczne spotkania na dziedzińcach dla dorosłych i dzieci czy historyczny festyn na ulicy Gołębiej. Ważna dla lokalnej społeczności była też wystawa prac niepełnosprawnych dzieci na placu zabaw przy ul. Za Groblą.

Aby zgłosić swój projekt należy wypełnić wniosek konkursowy. Tu najważniejszy jest odpowiedni opis przedsięwzięcia, a także harmonogram realizacji. Zgłoszenia będą podlegały ocenie komisji konkursowej. Zaakceptowane przez nią działania muszą zostać zrealizowane do końca bieżącego roku.

Środki finansowe przeznaczone na konkurs to pieniądze publiczne, dlatego chcemy by wróciły do mieszkańców. Taki konkurs to również zachęcenie do współtworzenia miejskiej tkanki. Kierujemy go do każdej osoby, która chce brać czynny udział w lokalnym życiu dzielnicy – podkreśla Zbigniew Burkietowicz, przewodniczący zarządu Osiedla Stare Miasto.

Przy ocenie wniosków brane będą pod uwagę odpowiednie kryteria, takie jak możliwość realizacji danego przedsięwzięcia, jego atrakcyjność czy też stopień zaspokojenia potrzeb mieszkańców.

Zgłoszenia można składać w Biurze Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta do 13 marca. Po zakończeniu prac komisji konkursowej, zwycięskie projekty będzie można realizować już od początku kwietnia. Formularz wniosku oraz szczegółowe informacje dostępne są stronie www.poznan.pl/rewitalizacja a także na stronach rad osiedli Św. Łazarz, Stare Miasto i Wilda.

Użyte w artykule zdjęcia: ROSM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz