GłosBiznesu POZnań SieBuduje

Pieniądze na dokończenie najwyższego budynku w Poznaniu

Andersia Silver  Foto: materiały prasowe

Polski Fundusz Rozwoju zainwestował w Andersię Silver. Na wsparcie najwyższego budynku Poznania fundusz przeznaczył 17 mln euro. 21 grudnia 2023 r. została podpisana umowa dotycząca finansowania. Ta suma przyczyni się do finalizacji inwestycji.

To właśnie od budynku PFC rozpoczyna się historia rozwoju prawdziwego instytucjonalnego rynku nieruchomości w mieście. Andersia Silver stanowi zwieńczenie tych starań i dowód realnego partnerstwa publiczno-prywatnego. Udział w projekcie Polskiego Funduszu Rozwoju jest mocnym akcentem w sprawie. Zabiegaliśmy o to wsparcie i z ogromną satysfakcją dzisiaj je ogłaszamy – powiedział Adam Trybusz, Prezes Zarządu Andersia Property.

Finansowanie uzyskane zostało przy zaangażowaniu władz miasta, Biura Obsługi Inwestorów Miasta Poznań. Współpraca ta jest dowodem na silne zaangażowanie lokalnych i krajowych podmiotów w rozwój Poznania, a podpisanie umowy poprzedziły wielomiesięczne analizy i dokładna weryfikacji projektu.


Realizacja inwestycji odbywała się przy dynamicznych zmianach na rynku nieruchomości, wynikających z pandemii COVID-19 i wybuchu wojny w Ukrainie. Ze względu na pojawienie się nowych ryzyk i niepewności, najemcy zaczęli podchodzić do umów wynajmu powierzchni biurowych z większą dozą ostrożności, co spowodowane było przede wszystkim rozpowszechnieniem się nowych modeli pracy zdalnej czy hybrydowej. Zmiany w modelach organizacji pracy w biurach, jak i dostosowywanie reakcji biznesowej na konsekwencje wojny w Ukrainie, spowodowały, że wielu firmom trudno jest z dużym wyprzedzeniem określić, jak powinna kształtować się optymalna dla nich powierzchnia najmu, a to przełożyło się na niemal całkowity zanik umów pre-lease w miastach regionalnych.

Projekt zapewni nowoczesne miejsca pracy dla 3. 5 tys. osób, tworząc dynamiczne środowisko także dla absolwentów poznańskich uczelni wyższych i przyciągając talenty z całego kraju oraz z zagranicy. To ważny krok w utrzymywaniu i rozwijaniu lokalnego potencjału intelektualnego.

Planowane na 2025 r. oddanie do użytku biurowca Andersia Silver będzie finalizowało trwającą od 25 lat inwestycję zlokalizowanej przy Placu Andersa w Poznaniu, którą wspólnie realizują Von der Heyden Group i Miasto Poznań. Za jej projekt odpowiada Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich. Zabudowa placu składa się z czterech, tworzących architektoniczną całość obiektów: Poznańskiego Centrum Finansowego, Andersii Tower, Andersii Business Centre oraz zwieńczającego przedsięwzięcie, największego z nich – biurowca Andersia Silver, którego generalnym wykonawcą jest firma PORR S.A. Budynek będzie nie tylko architektoniczną wizytówką Poznania. Inwestycja znacząco wpłynie na potencjał rynku nieruchomości biurowych w stolicy Wielkopolski zwiększając aż o 5 proc. wielkość tego rynku.

Ponadto, w biurowcu promowany będzie transport niskoemisyjny i bez emisyjny, w tym także dzięki nowoczesnej rowerowni z 241 stanowiskami postojowymi, 22 ładowarkami do hulajnóg elektrycznych oraz stacjami serwisowymi. Na parterze zaplanowano powierzchnię usługową. Wieżowiec będzie w całości przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Budowa kompleksu zmieniła na zawsze wizerunek Poznania, tak w ujęciu architektonicznym, jak i biznesowym. W powstałych do tej pory obiektach stworzono już 3 tys. miejsc pracy, a kolejne tyle powstanie po zakończeniu budowy Andersii Silver. Docelowo w parkingach podziemnych będzie ponad 1200 miejsc parkingowych.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz