Aglomeracja

Piękne i eleganckie stare auta!

Dni Starego Miasta – zabytkowe auta na Wrocławskiej  Foto: lepszyPOZNAN.pl / TD

Piękne i zabytkowe auta będzie można zobaczyć od 10 do 13 września w Poznaniu i wielkopolskich miasteczkach. A to w ramach 47. Międzynarodowego Poznańskiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych.

Trasa rajdu przebiegać będzie śladami generała Kazimierza Sosnkowskiego. Uczestnicy ruszą w kierunku stadionu piłkarskiego Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, który w 1925r. został uroczyście otwarty przez generała, następnie przez Woźniki dotrą do pałacu w Porażynie. Stamtąd trasa prowadzić będzie do pałacu w Wąsowie należącego do rodziny Sczanieckich aby zakończyć rajd prezentacją wszystkich pojazdów w Grodzisku Wielkopolskim – na Rynku pod Ratuszem.

W sobotę 12 września uczestnicy udadzą się na Tor „Poznań” gdzie odbędzie się Memoriał im. Henryka Rucińskiego czyli wyścig pojazdów zabytkowych z podziałem na kategorie. Dodatkową atrakcją będzie start typu Le Mans najstarszej klasy polegający na dobiegnięciu kierowców do swoich samochodów na sygnał startera i uruchomieniu silników.

Na zakończenie pobytu na Torze „Poznań” odbędzie się konkurs elegancji czyli prezentacja pojazdów wraz z ich załogami w strojach adekwatnych do wieku pojazdu.

W rajdzie weźmie udział 55 załóg w tym kilka zagranicznych z Niemiec i Czech. Najstarszym pojazdem będzie Ford T z 1915 roku. Obok niego ciekawie zaprezentuje się, głównie w wyścigu, angielski przedwojenny roadster Bentley z 1938 roku, czyli samochód stworzony do jazdy na torach wyścigowych. Z Litwy przyjedzie interesujący roadster Leningrad z 1953 roku będący jedynym zachowanym spośród tylko trzech wyprodukowanych sztuk. Stawkę uczestników doskonale uzupełnią pojazdy z lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych oraz najmłodsze wyprodukowane przed rokiem 1989.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / TD

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz