Ławica

Pasażer postawił na nogi służby ochrony poznańskiego lotniska

Lotnisko Ławica  Foto: lepszyPOZNAN.pl

Opóźnione loty, zamieszanie wśród pasażerów na poznańskim lotnisku i akcja Straży Ochrony Lotniska. To efekt wywołania alarmu przeciwpożarowego przez jednego z pasażerów. 

W części krytycznej strefy zastrzeżonej lotniska, niefrasobliwy pasażer uruchomił, wybijając szybkę zabezpieczającą, alarm przeciwpożarowy – informuje Błażej Patryn z poznańskiego lotniska – w wyniku tego nieodpowiedzialnego działania wzbudził się alarm, uruchomiły się komunikaty głosowe o ewakuacji, natychmiast opadły kurtyny przeciwpożarowe w miejscach strategicznych lotniska, rozpoczęły się procedury powiadomień służb miejskich, wstrzymano odprawy, a na samym lotnisku ponad tysiąc pasażerów stanęło w obliczu podjęcia ewakuacji.

Do całego zdarzenia doszło w niedzielę (26.08) około godziny 13:20, a więc podczas szczytu ruchu pasażerskiego, na lotnisku w Poznaniu. Gdy tylko alarm został uruchomiony, Służby lotniska, Straż Ochrony Lotniska uruchomiły procedury przewidziane w takich sytuacjach. Operacja trwała około godziny i dopiero wtedy można było przywrócić normalną pracę lotniska.

Straż Ochrony Lotniska dość szybko ustaliły kto wywołał alarm. Mężczyzna został przekazany do dyspozycji Straży Granicznej. Zabezpieczono również nagranie z monitoringu, na którym wyraźnie widać moment uruchomienia alarmu przez pasażera.

Pasażer swoim postępowaniem naraził nie tylko Port na poważne kłopoty operacyjne, ale także i tu przede wszystkim stworzył zagrożenie dla pasażerów, gości oraz pracowników będących w budynku – podkreślił Błażej Patryn – pod znakiem zapytania stała także kwestia opóźnień w ruchu lotniczym, co skutkować mogło konsekwencjami ze strony służb nadzorujących działanie lotniska, linii lotniczych.

Dodatkowo zarządzający Portem Lotniczym zamierzają przed Sądem domagać się ukarania sprawcy alarmu, który swym czynem mógł doprowadzić do nieobliczalnych strat tak na zdrowiu osób oraz mieniu, a także w ruchu lotniczym.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz