K U L T U R A

Pasaż Kultury – ten obok Muzeum

Pasaż Kultury 2011  Foto: lepszyPOZNAN.pl / ag

Pasaż Kultury 2011 Foto: lepszyPOZNAN.pl / agNie będzie Pasażu Kultury! Ta informacja Gazety Wyborczej wywołała oburzenie i zaktywizowała tych, którym zależy na tym, by w Poznaniu “się działo”. Sprawa rzeczywiście jest niepokojąca, ale nie beznadziejna.

Przeciwne powstaniu w tym roku kolejnej edycji Pasażu Kultury jest Muzeum Narodowe. Mam swoje argumenty. Zdaniem kierownictwa Muzeum wyraźnie traci na frekwencji, drgania powodowane głośną muzyką szkodzą zabytkom i powodują zakłócenia w pracy systemów alarmowych, Pasaż utrudniał pracę osób zatrudnionych w Muzeum, a niestosowny bałagan na zapleczu Pasażu czynił kontekst wejścia do WMW dalece niestosownym i nieprzyjemnym. To wszystko prawda. Do tego należałoby dodać, że to co można obejrzeć we wnętrzach Muzeum to także oferta kulturalna naszego miasta.

Jak pogodzić obie strony?

To bardzo źle kiedy dobre inicjatywy kulturalne są torpedowane, szczególnie przez osoby z kręgu kultury, nauki i sztuki – pisze w liście otwartym Paweł Sowa ze Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania.

Pasaż Kultury z pewnością odniósł sukces. Dlaczego nie mogłoby z tego korzystać Muzeum? Zdaniem Stowarzyszenia do rozwiązania problemu wystarczą proste kroki jak chociażby dobre zaplanowanie czy wygłuszenie przestrzeni Pasażu od strony muzeum.

Pragnę Pana poinformować, że nasze stowarzyszenie podejmie szereg działań zmierzających do wsparcia inicjatywy Pasażu Kultury, liczymy na zmianę Pańskiej decyzji – pisze dalej w liście Paweł Sowa – jest to ogromna szansa dla Starego Rynku i samego Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, potrzeba jednak pracy marketingowo-promocyjnej i zmiany sztywnych kanonów i starych przyzwyczajeń, które niszczą polskie muzealnictwo.

W Poznaniu powinno być miejsce zarówno dla miłośników muzeum jak i działań podobnych do Pasażu Kultury. Ta ostatnia inicjatywa jest cenna i może być wykorzystana również przez Muzeum. Być może dałoby to szansę nawet na wspólne działania i nowy sposób pokazania oferty schowanej do tej pory w szklanych gablotach?

Między innymi na facebook’u powstało już kilka grup chcących bronić Pasażu Kultury.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz