Łazarz POZnań Wilda

Parkowanie na Wildzie i Łazarzu od 1 lutego

Strefa Platnego Parkowania  Foto: materiały prasowe / ZDM

Strefa Płatnego Parkowania na Wildzie i Łazarzu rusza już za niespełna dwa tygodnie, 1 lutego. Początkowo obowiązek wnoszenia opłat obejmie część ulic. Niekorzystna pogoda uniemożliwia wprowadzenie nowej organizacji ruchu na całym zaplanowanym obszarze.

Prace związane z wdrażaniem Strefy Płatnego Parkowania miały być realizowane w okresie letnio-jesiennym ubiegłego roku, jednak odwołanie od przetargu jednego z oferentów zaburzyło pierwotny harmonogram.

Czas pandemii koronawirusa spowodował, że Krajowa Izba Odwoławcza, do której trafiło odwołanie, odroczyła swoje posiedzenie o blisko trzy miesiące. Umowę z wykonawcą można było podpisać dopiero w połowie sierpnia 2020 roku, co spowodowało przesunięcie prac na miesiące jesienno-zimowe. Niemożliwa była wówczas zmiana terminów umowy bez podania konkretnych powodów. Zgodnie z umową wykonawca miał 6 miesięcy na wdrożenie strefy – wyjaśnia Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM.

W efekcie Strefa Płatnego Parkowania na Wildzie i Łazarzu wprowadzana jest od września ubiegłego roku. Wiele prac zostało już wykonanych. Zamontowano ponad 300 parkomatów, setki znaków drogowych i urządzeń bezpieczeństwa ruchu. Wymalowano nową organizację ruchu na prawie 40 wildeckich i łazarskich ulicach. Z wdrażaniem nowej organizacji ruchu wiązało się również duże przedsięwzięcie, jakim było odholowanie prawie 800 pojazdów, których kierowcy nie przeparkowali na czas prac. Niestety opady deszczu, a później śniegu oraz ujemne temperatury skutecznie uniemożliwiły prowadzenie prac na kolejnych obszarach. Malowanie nowej organizacji ruchu było od połowy grudnia przekładane, a potem wstrzymane ze względu na niekorzystną pogodę.

Obecnie trwa sprawdzanie, które ulice są w pełni przygotowane, aby można było pobierać opłaty za parkowanie od 1 lutego. Jak tylko pogoda pozwoli, to wykonawcy będą kontynuować działania w terenie.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / ZDM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz