Murowana Goślina

Papież wrócił do Murowanej Gośliny

Barokowa rzeźba papieża podczas konserwacji  Foto:

Chodzi oczywiście o rzeźbę papieża, która po renowacji wróciła do kościoła św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie. Oprócz tej figury, po pracach konserwatorów na swoje miejsca powróciły także Matka Boska oraz zakonnik.

Trzy barokowe figury, Matka Boska, papież oraz zakonnik, wróciły po latach do Kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie. 18 lutego br. burmistrz Dariusz Urbański, który sfinansował z prywatnych środków konserwację rzeźb – przekazał proboszczowi ostatnią, Matkę Boską.

Barokowe figury, pochodzące z około połowy XVII wieku zdobiły w przeszłości ołtarz główny w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie  – wyjaśnia Monika Paluszkiewicz z UMiG Murowana Goślina – nie wiadomo, jakie jest ich pierwotne pochodzenie, ale z pewnością sylwetki są widoczne między innymi na pocztówkach z 1966 roku.

Po pracach konserwatorskich ołtarza, które były prowadzone w pracowni przy Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniuna przełomie lat 80-tych i 90-tych, trzy barokowe rzeźby nie wróciły ani na ołtarz, ani nawet do kościoła.

Stało się to dopiero w roku 2013 po poszukiwaniach, prowadzonych przez kilku mieszkańców Murowanej Gośliny. Najpierw prowadzone były rozmowy, wymieniono dokumenty i wreszcie się udało. Stan figur nie pozwalał jednak na ich eksponowanie.

Zniszczone, z widocznymi śladami żerowania owadów, pozbawione częściowo pierwotnej polichromii oraz złoceń i srebrzeń – mówi Monika Paluszkiewicz – ich konserwacji podjęła się Magdalena Twaróg-Morawska, specjalistka z Pracowni Konserwacji Zabytów w Murowanej Goślinie.

W pierwszej kolejności zajęła się ona rzeźbami papieża oraz zakonnika. Podczas prac konserwatorskich wykonanych jeszcze w pracowni konserwatorskiej przy Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu usunięto z nich wszelkie warstwy malarskie oraz złocenia do surowego drewna. Teraz wymagały one między innymi impregnacji i wypełnieniu otworów zrobionych przez owady.

Podobne prace przeprowadzono później podczas odnowienia figury Matki Boskiej. Prace konserwatorskie były bardzo żmudne i czasochłonne.

Magda Twaróg-Morawska przywracała świetność goślińskim figurom w sumie ponad półtora roku – dodaje Monika Paluszkiewicz – papież i zakonnik powróciły do kościoła św. Jakuba Apostoła w grudniu 2014 roku, nie przywrócono ich jednak na ołtarz.

Kilka dni temu do kościoła została przeniesiona również rzeźba matki Boskiej. Przy okazji zaczęto się zastanawiać jakie byłoby najlepsze miejsce na wyeksponowanie odrestaurowanych figur. Wstępnie zaproponowano, by umieścić rzeźbę na północnej ścianie kościoła, naprzeciwko rzeźb zakonnika i papieża. Jednak ostateczne miejsce zostanie skonsultowane z Magdą Twaróg-Morawską. Trzeba między innymi uwzględnić odpowiedni sposób mocowania, a także takie miejsce, w którym rzeźba nie będzie narażona na wpływ szkodliwych czynników, np. zbyt intensywnego światła.

Konserwację rzeźb sfinansował, z prywatnych środków Dariusz Urbański, aktualny Burmistrz.

Uważam, że to świetny moment na zamknięcie tej historii, w roku, w którym obchodzimy 1050 rocznicę Chrztu Polski myślimy o początkach chrześcijaństwa, jego historii – mówił Dariusz Urbański – dla Murowanej Gośliny te figury to także historia, cenne pamiątki i bardzo się cieszę, że udało się je odzyskać i przywrócić do obecnego stanu, a przede wszystkim, że wróciły do kościoła św. Jakuba Apostoła.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz