BizNews

Panele fotowoltaiczne na 17-tym piętrze

Panele w PSM Winogrady  Foto: materiały prasowe IBC Solar

496 paneli fotowoltaicznych wraz z systemem montażowym przygotowanym do dużych obciązeń umieszczono na dachach 17-piętrowych bloków Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Winogrady. Dofinansowana z rządowego programu inwestycja w energię słoneczną pozwoli mieszkańcom wspólnoty w przyszłości obniżyć rachunki za prąd.

instalacja w Poznaniu została zrealizowana w ramach programu „Słoneczne Dachy”, organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

W ramach projektu cztery bloki mieszkalne PSM Winogrady zostały zaopatrzone w systemy wykorzystujące energię promieniowania słonecznego o łącznej mocy 164 kWp. Budynki wyposażono również w inwertery umożliwiające przekształcanie pozyskiwanego ze słońca prądu stałego w zmienny, czyli taki jaki płynie w gniazdkach elektrycznych. Ze względu na wyzwania projektowe, w tym wysokość bloków i ich ogólny stan techniczny, instalacja fotowoltaiki wymagała zastosowania specjalistycznych konstrukcji montażowych.

Z uwagi na długi okres eksploatacji, dachy budynków były niezdolne do poniesienia dodatkowych obciążeń. Dodatkowo przy tak wysokich obiektach zawsze trzeba liczyć się z dużą ekspozycją na niesprzyjające czynniki atmosferyczne, w tym silne wiatry, które w tej lokalizacji mogą osiągać prędkość nawet do 115 km/h. Szukaliśmy rozwiązania, które pozwoli zmniejszyć wagę całego systemu PV przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności i wydajności konstrukcji – tłumaczy Mariusz Wilk, z IBC Solar Polska.

Każdy z budynków wytworzy co roku około 35000 kWh, a energia pozyskiwana z promieniowania słonecznego zostanie wykorzystana do zasilania części wspólnych budynków, takich jak windy, oświetlenie korytarzy i drzwi wejściowych czy układy wentylacyjne. Jedną z zalet takiego rozwiązania jest to, że mieszkańcy PSM Winogrady będą mogli liczyć w przyszłości na obniżenie miesięcznych opłat za czynsz.

Program „Słoneczne Dachy” ruszył w marcu 2020 roku. W jego ramach mieszkańcy budynków wielorodzinnych i spółdzielnie mieszkaniowe w województwie wielkopolskim mogą wnioskować o dofinansowanie w formie pożyczki na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV) o zainstalowanej mocy elektrycznej do 50 kW. Nabór wniosków do programu ma charakter ciągły, aż do wyczerpania puli środków.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe IBC Solar

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz