K U L T U R A

Ożywianie – Jesienna Kampania Teatralna

Jesienna Kampania Teatralna - Teatr Ewolucji Cienia - Fin Amor - Stary Rynek 8.09.2011 r.  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

“Ożywianie”, to szereg działań artystycznych stających w kontrze do jesiennej melancholii, stagnacji i wyciszenia. To projekt wielopoziomowy nastawiony na ożywienie przestrzeni miejskiej i tradycji teatru ulicznego który przechwytuje zwykłego przechodnia i wzbudza jego zainteresowanie działaniami artystycznymi. Organizatorem projektu jest Fundacja Wspierania Twórczości Niezależnej.

Na starym Rynku mieliśmy okazję zobaczyć przedstawienie “Fin Amor” Teatru Ewolucji Cienia.

Przedstawienie powstało na prośbę organizatorów Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą. W czerwcu 2009 roku festiwal miał się odbywać pod hasłem „Miłość, damy i rycerze” i temu miał być podporządkowany temat tego spektaklu. Aby sprostać wyzwaniu autorzy sięgnęli do literatury średniowiecznej poszukując inspiracji w dziejach Tristana i Izoldy oraz Lancelota i Ginewry – par najsłynniejszych literackich kochanków tego czasu. Z drugiej jednak strony mieli wzorzec tzw. miłości dwornej, jaki ukształtował się w XII. Oscylując między tymi dwoma biegunami stworzyli spektakl, w którym pokazali własną koncepcję miłości idealnej. Premiera pierwszej wersji miała miejsce 06.06.2009 w Lądzie nad Wartą.

„Fin Amor” to spektakl kostiumowy, który w warstwie fabularnej opowiada historię miłości Jego i Jej – bliżej nieokreślonych postaci, żyjących w dobie średniowiecza, wywodzących się z wyższych warstw społecznych. Mamy więc Ją – damę i Jego – rycerza , który musi przejść określoną drogę aby zasłużyć na względy swej wybranki serca. Spektakl ukazuje drogę powstawania uczucia z punktu widzenia mężczyzny. Śledzimy więc historię bohaterów od irracjonalnego, pierwszego impulsu przez trudną drogę sprostania kodeksowi rycerskiemu, walkę z pokusami aż do zwieńczenia trudów i wyrzeczeń.

Opowiadając historię pary zakochanych ludzi, opowiadamy historię o miłości w ogóle, poza granicami czasu. Ostatnia scena w spektaklu ma więc wymiar symboliczny, bo chociaż epoki przemijają, a Kurz Historii przykrywa wszystko to jednak miłość pozostaje …

Jesienna Kampania Teatralna “Ożywianie” kończy się w niedzielę w Ośrodku Teatralnym “Maski”. O godzinie 18:00 Teatr R. F. M. Mazut przedstawi spektakl Nitro_002. Wstęp wolny!

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz