K U L T U R A

Otwarcie Fotoplastykonu na początku października.

okular fotoplastykonu  Foto: Galeria Arsenał

Działający przez wiele dziesięcioleci, do 2005 r. na rogu ul. Garncarskiej i św. Marcina fotoplastykon ma szansę, po jego odnowieniu i konserwacji, ponownie stać się unikatową atrakcją turystyczną i kulturalną Poznania. Odrestaurowany przez Wydawnictwo Miejskie Posnania, z powrotem zyskał pierwotny blask i możliwość prezentacji stereofotografii w najwyższej jakości.

okular fotoplastykonu Foto: Galeria ArsenałUrządzenie, pochodzące z początków XX w., po drugiej wojnie światowej stanowiło własność Władysława Ruta, pełnego pasji poznańskiego fotografa, który w swej intrygującej twórczości dokumentował m.in. wydarzenia związane z odbudową powojennego Poznania i Warszawy, organizacją Międzynarodowych Targów Poznańskich, wznoszeniem nowych osiedli czy obchodami Millennium w 1966 r.

Piękno Wielkopolski uwieczniał na cenionych, przez ówczesnych odbiorców, stereofotografiach i fotografiach dwuwymiarowych. Te, które Galeria Miejska „Arsenał” zaprezentuje na wystawie towarzyszącej otwarciu fotoplastykonu, pochodzą ze zbiorów jego syna, również fotografa, Antoniego Ruta.

Wystawa „Polska – stereo, mono i w kolorze”, która 10 października otwarta zostanie w Galerii Miejskiej „Arsenał”, pokaże pełne spektrum twórczości Władysława Ruta. Składać się ona będzie z dwóch elementów – prezentacji w fotoplastykonie oraz wystawy fotografii w dolnej przestrzeni ekspozycyjnej Galerii. Na każdego, kto będzie chciał przyjrzeć się wyjątkowym i rzadko prezentowanym stereofotografiom poznańskiego artysty, czeka specjalny katalog (rozpoczynający serię wydawnictw Galerii Miejskiej „Arsenał” na temat fotoplastykonu i stereofotografii) oraz bilet-naklejka.

Domy Handlowe Alfa nocą Foto: Władysław Rut

Dla odwiedzających przewidziano jednocześnie 20 miejsc, dzięki którym można zanurzyć się w świecie trójwymiarowej fotografii. Na rozpoczynającej funkcjonowanie fotoplastykonu prezentacji będą to prace Władysława Ruta z lat 50., 60., 70. i początku lat 80. XX w., przedstawiające najistotniejsze wydarzenia z dziejów Poznania i Wielkopolski tego okresu. Artysta skupiał się jednak nie tylko na tematyce regionalnej. Ceniony twórca towarzyszył również wydarzeniom o narodowej randze, jak np. odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie czy kolejne edycje Wyścigu Pokoju.

Swoje umiłowanie natury zespalał z piktorialną stylistyką i stereofotograficzną pasją w udanych pejzażach i krajobrazach. Odwiedzający wystawę będą mogli tym samym zapoznać się nie tylko ze stereofotografiami prezentującymi piękno Pienin, ale również fotografiami innych polskich pasm górskich oraz wielkopolskich lasów.

Fotoplastykon będzie dostępny dla zwiedzających w zwyczajowych godzinach otwarcia Galerii Miejskiej „Arsenał”, tj. od wtorku do soboty w godz. 12:00 – 19:00 oraz w niedziele w godz. 11:00 – 15:00. Wstęp do Galerii Miejskiej “Arsenał”, w tym wstęp na część wystawy prac Władysława Ruta, jest – jak zawsze – bezpłatny, przy czym pragnący skorzystać z fotoplastykonu zobowiązani są nabyć specjalny bilet-naklejkę (normalny: 5 zł, ulgowy: 2 zł, rodzinny (dla dwóch dorosłych i trójki dzieci): 10 zł).

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz