POZnań

Ostatnie kursy Maltanki!

Ryjek Maltanka 15.07.2021 [Jacek Jackowski MPK] (2)  Foto: Jacek Jackowski / MPK Poznań

Zbliża się koniec września, a wraz z nim koniec sezonu 2023 na Maltance. Na przejażdżkę ciuchcią będzie można się wybrać tylko do końca tego tygodnia. Niedziela, 24 września będzie ostatnim dniem funkcjonowania kolejki w czasie tegorocznego sezonu. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, wagoniki pociągną: „ryjek” oraz lokomotywa spalinowa (niebieska).

O niebieskiej lokomotywie z numerem fabrycznym 100 mówi się często, że jest symbolem Maltanki. Pracuje w tym miejscu od początku istnienia wąskotorówki nad Maltą, czyli od 1972 roku (wcześniej służyła mieszkańcom ciągnąc wagoniki na Harcerskiej Kolei Dziecięcej na Łęgach Dębińskich). Na Maltance pojawi się po dłuższej przerwie – w tym roku przeszła obowiązkową naprawę główną, w trakcie której przeprowadzono kompleksowy przegląd i wymianę zużytych części.

Natomiast „ryjek” (wóz motorowy nr 1 w 1932 roku) jest najstarszym, zachowanym w Polsce wagonem z napędem spalinowym. Nic dziwnego, że każdy jego wyjazd cieszy się dużym zainteresowaniem. Ze względu na niewielką pojemność oraz nieprzystosowanie do przewozu wózków dziecięcych oraz inwalidzkich do „ryjka” dołączone zostaną wagoniki, co pozwoli na przewóz większej liczby osób, także niepełnosprawnych (wagoniki są dostosowane do ich potrzeb).

MPK przypomina, że w dni robocze kolejka jeździ co godzinę. W weekend ciuchcia będzie kursować co 30 minut, w godzinach od 10.00 do 19.00 (ostatni kurs ze stacji Maltanka o godz. 18.30, a ze stacji Zwierzyniec o godz. 19.00).

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek, MPK, lepszyPOZNAN.pl / S21, Jacek Jackowski / MPK Poznań

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz