POZnań

Omicron też jest w Poznaniu

Innowacyjne Centrum Medyczne  Foto: materiały prasowe

Wariant B.1.1.529 zwany Omicron pojawił się w Polsce pod koniec roku 2021r. Dotychczas zidentyfikowano kilkadziesiąt potwierdzonych zakażeń tą wersją wirusa. Szybkie rozprzestrzenianie się Omicrona na całym świecie pozwalało przypuszczać, że również i w Polsce odsetek zakażeń tym wirusem będzie szybko wzrastał.

W Innowacyjnym Centrum Medycznym Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu w okresie Świąt Bożego Narodzenia w próbkach pobranych od 23 do 25 grudnia 2021 roku przebadano i przeanalizowano metodą RT-PCR 96 kolejnych pozytywnych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 wykrywając 6 przypadków zakażeń wariantem Omicron. Odsetek zakażeń wersją Omicron wynosił wtedy 6 %.

W badaniu z 10 stycznia 2022r. przebadano 111 kolejnych pozytywnych próbek z rozpoznanym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 i w grupie tej stwierdzono aż 70 przypadków zakażenia wariantem Omicron.

Według naszej oceny częstość zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wariant B.1.1.529 w Wielkopolsce na dzień 10.01.2022r. stanowi około 63 %, co oznacza 10-krotny wzrost w ciągu ostatnich 2 tygodni” – prof. dr hab. n. med. Andrzej Pławski, kierownik innowacyjnego Centrum Medycznego w Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

Instytut Genetyki Człowieka PAN w kwietniu 2020 r. otworzył Laboratorium COVID-19. Większość zespołu zdecydowała się wówczas pracować jako wolontariusze, by walczyć z pandemią. W czerwcu 2021 r. Laboratorium stało się częścią Innowacyjnego Centrum Medycznego. Do tej pory Laboratorium przebadało ponad 85 tys. pacjentów. Wykonuje testy RT-PCR wykrywające obecność wirusa SARS-CoV-2 oraz testy antygenowe. Posiada uprawnienia podmiotu leczniczego i wpisane jest na listę Laboratoriów COVID-19 Ministerstwa Zdrowia. Od września badanie RT-PCR można wykonać bezpłatnie ze skierowaniem od lekarza w ramach NFZ.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz