POZnań

Ogródki gastronomiczne czynne dłużej

Stary Rynek - ogródki  Foto: lepszyPOZNAN - S9+

W każdy piątek i sobotę restauratorzy będą mogli gościć swoich klientów w ogródkach gastronomicznych do godziny 23. To ważna zmiana dla lokali zlokalizowanych poza obszarem Parku Kulturowego Stare Miasto. Postulował o to m.in. radny Bartłomiej Ignaszewski.

Obecnie ogródki gastronomiczne i stoiska promocyjne poza strefą staromiejską mogą działać przez cały tydzień w godzinach 6-22. Dłuższe godziny funkcjonowania obowiązują tylko w strefie staromiejskiej (ograniczonej ulicami: Solna, Wolnica, Małe Garbary, Garbary, Podgórna, Aleje Marcinkowskiego). Tam ogródki mogą być otwarte od poniedziałku do czwartku i w niedziele w godzinach 6-24, a w piątki i soboty w godzinach 6-2 następnego dnia.

Do Zarządu Dróg Miejskich docierały głosy właścicieli lokali gastronomicznych zlokalizowanych poza Starym Rynkiem i jego okolicami. Prosili oni o wydłużenie godzin funkcjonowania ogródków. Interpelację w tej sprawie napisał również miejski radny Bartłomiej Ignaszewski.

ZDM zwrócił się o opinię do pięciu rad osiedli (Stare Miasto, Jeżyce, Wilda, Łazarz, Ostrów Tumski – Śródka – Zawady – Komandoria), na terenie których działa najwięcej lokali. Przeanalizowane zostały zgłaszane argumenty za i przeciw wydłużeniu godzin.

Mamy na uwadze trudną sytuację poznańskich restauratorów w czasie pandemii oraz to, że mieszkańcy chętnie spędzają czas poza domem – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Dlatego po długim okresie zamknięcia branży gastronomicznej przez rząd, zdecydowaliśmy o wydłużeniu godzin funkcjonowania ogródków do godziny 23 w wybrane dni tygodnia. To rozwiązanie będzie funkcjonować do końca roku. Jeśli się sprawdzi, zostanie wprowadzone również w kolejnym sezonie.

Zmiana dotyczy ogródków i stoisk promocyjnych zlokalizowanych poza obszarem Parku Kulturowego Stare Miasto, czyli w strefie śródmiejskiej, pośredniej i peryferyjnej. Zgodnie z zarządzeniem prezydenta, w piątki i soboty goście będą mogli korzystać z miejsc przed lokalami do godziny 23. Od poniedziałku do czwartku i w niedziele ogródki będą działać tak jak do tej pory, czyli w godz. 6-22 w danym dniu, a w przypadku gdy dniem następnym jest dzień ustawowo wolny od pracy, również dłużej, czyli do godz. 23. Ponadto w dniach, w których czas funkcjonowania ogródków ustalono do godz. 23, dopuszczono doliczenie dodatkowych 30 minut jako czasu potrzebnego na ich zamknięcie.

Na początku sezonu postulowałem aby wydłużyć godziny funkcjonowania ogródków gastronomicznych znajdujących się w pasach drogowych. Chciałem abyśmy w ten sposób pomogli przedsiębiorcom po pandemii. Liczę, że będzie to dobry prognostyk na przyszłość i kolejne sezony – mówi radny Bartłomiej Ignaszewski.

Aby funkcjonujący już ogródek lub stoisko mogło działać dłużej, właściciel lokalu musi wystąpić do ZDM o zmianę obowiązującej decyzji administracyjnej wydanej na zajęcie pasa drogowego. Taki wniosek można wysłać pocztą elektroniczną na adres: zdm@zdm.poznan.pl. Zmiana niestety nie może nastąpić “z urzędu”, a jedynie na wniosek zainteresowanej strony.

źródło: biuletyn.poznan.pl

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN - S9+

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz