POZnań

Oficjalnie ruszyło Betlejem Poznańskie

Betlejem 2019  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaśkowiak

Koncert chóru Gospel Joy, grzane wino i mnóstwo dobrej zabawy – to wszystko czekało na poznaniaków, którzy przyszli w sobotni wieczór na plac Wolności. Betlejem Poznańskie uroczyście otworzył tam prezydent miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Rozpoczynamy dzisiaj okres przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. To czas refleksji, kiedy możemy zastanowić się nad wieloma elementami naszego życia, ale też przyjść na plac Wolności i spędzić miłe chwile z dziećmi i najbliższą rodziną. To nie jest może największy jarmark bożonarodzeniowy w Europie, ale jeden z najlepszych. W zeszłym roku otrzymaliśmy w tej kategorii 6. miejsce. Wyprzedziliśmy Pragę i Drezno, także nie ma powodów do kompleksów. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że możemy spędzać wspólnie czas w tak pięknym miejscu, ale przede wszystkim dziękuje poznaniakom i wszystkim gościom za przybycie. Betlejem Poznańskie 2019 uważam za otwarte!

Na placu Wolności można skosztować potraw z różnych zakątków świata, m.in. Francji, Włoch, Niemiec, Holandii czy Litwy. Nie zabrakło też tradycyjnych polskich specjałów, jak barszcz z uszkami, makowiec, pierogi czy ręcznie robione pierniki. Kupić można również ozdoby choinkowe i świąteczne prezenty.

Tak jak w latach ubiegłych, na placu Wolności stanęły karuzele dla dzieci i diabelski młyn, z którego można podziwiać panoramę Poznania. Na schodach Arkadii odwiedzić można Szopkę Betlejemską. Nowością jest adwentowy kalendarz o wymiarach 8 na 2 metry.

Miasto Poznań przygotowało 1500 darmowych wejściówek (po 2 na osobę) – zarówno na diabelski młyn, jak i wszystkie dostępne karuzele. Bilety będą rozdawane w Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ul. Ratajczaka 44 (o terminach CIR będzie informować na swojej stronie internetowej oraz profilu facebookowym). Darmowe wejściówki będzie można otrzymać także biorąc udział w konkursie oraz wydarzeniach, organizowanych przez CIR podczas rodzinnych śród.

Zniżki czekają także na posiadaczy Karty Rodziny Dużej. Od 16 listopada do 22 grudnia – będą mogli korzystać z promocji na diabelski młyn oraz wszystkie karuzele. Natomiast seniorzy, którzy mają Poznańską Złotą Kartę, będą mogli kupić taniej grzane wino.

Jarmark Bożonarodzeniowy na Starym Rynku rozpocznie się w sobotę, 30 listopada, kiedy to prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak uroczyście rozświetli miejską choinkę.

Więcej informacji o Betlejem Poznańskim 2019, w tym program wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej: betlejempoznanskie.pl.

Betlejem Poznańskie w tym roku było także okazją, by pokazać, że w stolicy Wielkopolski wszyscy są równi. W ramach Międzynarodowego Dnia Tolerancji na placu Wolności stanęła jedna z trzech instalacji artystycznych “Miasto różno = równości” (pozostałe znajdują się na Starym Rynku oraz przed CK Zamek). Tuż po oficjalnym otwarciu jarmarku bożonarodzeniowego można było zrobić sobie przy niej zdjęcie wspólne.

Do fotografii można pozować w parach, zapraszając osoby zupełnie sobie nieznane, ustawiając się po przeciwnych stronach znaku równości. Zdjęciami można następnie podzielić się w mediach społecznościowych, udostępniając zdjęcia na Facebooku lub Instagramie z hasztagiem #MiastoRóżnoRówności. Instalacje będą stały do niedzieli, 17 grudnia.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz