ODYSEJA UMYSŁU

ołówek  Foto: sxc

foto sxcRegionalne eliminacje konkursu edukacyjnego Odyseja Umysłu odbędą się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 na Osiedlu Czecha w Poznaniu. 13 marca ponad 350 młodych ludzi będzie miało okazję zaprezentować twórcze rozwiązania tegorocznych zadań konkursowych. Sędziowie wybiorą najlepsze drużyny, które pod koniec marca wezmą udział w ogólnopolskim finale. Odyseja Umysłu to program edukacyjny rozwijający umiejętność kreatywnego myślenia, realizowany w formie konkursu. Biorą w nim udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjaliści, licealiści oraz studenci. Łączą się oni w siedmioosobowe drużyny, nad którymi czuwają przeszkoleni pedagodzy-trenerzy. W Polsce konkurs organizowany jest od dziewięciu lat. Łącznie weźmie w nich udział ponad 1300 młodych ludzi. Zwycięzcy tych rozgrywek spotkają się w dniach 27-28. marca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, by podczas Finału Ogólnopolskiego walczyć o prawo reprezentowania Polski na Finałach Światowych w USA.

Zadaniem drużyn jest przygotowanie jak najbardziej kreatywnego rozwiązania jednego z pięciu konkursowych Problemów Długoterminowych. W tym roku są to: “Podróże w naturze” (skonstruowanie oryginalnego pojazdu z przyczepą kempingową, który wyruszy w podróż Szlakiem Przyrodniczym), “Latanie jest w planie” (wykonanie szeregu pojazdów latających), “Znalezisko mówi wszystko” (pomysł na odkrycie znalezisk archeologicznych), “Nada się kolumnada” (budowa kilkunastogramowej konstrukcji z drzewa balsa, która utrzyma jak największy ciężar), “Jedzenie na scenie” (zaprezentowanie dowcipnej historii, gdzie bohaterowie są czymś do jedzenia). Dzieci i młodzież od początku roku szkolnego przygotowują rozwiązania tych zadań w formie ośmiominutowych przedstawień.

Podczas konkursu Odyseusze zmierzą się również z tzw. Problemami Spontanicznymi. Są one tajne do ostatniej chwili. Zadania te mogą polegać na przygotowaniu niestandardowych wypowiedzi lub konstrukcji niecodziennych struktur czy urządzeń.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz