POZnań

Odsłonięto Pomnik Harcerzy nad Maltą

Pomnik Harcerzy na Polanie nad Maltą  Foto:

We wschodniej części historycznej polany nad Maltą, która w okresie zaborów była „zieloną harcówką” skautów poznańskich odsłonięto Pomnik Harcerzy.

Pierwowzorem dla projektanta Klemensa Mikuły był pomnik odsłonięty 16 maja 1937 roku, ku czci poległych w latach 1918–1920 skautów – Powstańców Wielkopolskich i zburzony przez Niemców w 1940 roku.

Z pierwowzoru zachowano kształt bryły i proporcje pomnika, napisy i symbole harcerskie, natomiast zmieniono zwieńczenie pomnika – zamiast znicza umieszczono symboliczne ognisko. Nowy pomnik znacznie przekracza rozmiary poprzednika. Jego ściany boczne podświetlane są reflektorkami zatopionymi w podeście.

Pomnik Harcerzy na Polanie nad Maltą

Tablice i napisy zamiast brązu wykonane są z granitu z wyrytymi literami i symbolami graficznymi. Dwie tablice umocowane w niszach ścian zawierają nazwiska i imiona 77 poległych, trzecia natomiast zawiera napis główny: HARCERZOM WIELKOPOLSKIM POLEGŁYM W WALCE O NIEPODLEGŁOŚĆ 1918–1920. Dodano czwartą tablicę, której treść i symbolikę graficzną wyłoniono w drodze konkursu. Tablica ta poświęcona jest pamięci Harcerek i Harcerzy poległych oraz zamęczonych w obozach i katowniach w latach 1939–1945 oraz Harcerek i Harcerzy pomordowanych i zniewolonych w latach 1945–1956, informuje hm. Marian Pietrzykowski, Honorowy Przewodniczący Komisji Historyczne Chorągwi Wielkopolskiej ZHP

Budowa pomnika realizowana była ze sporymi problemami, wynikającymi z praw własności do terenu i rożnymi koncepcjami w środowisku harcerskim. W pierwszym etapie zakończonym w 1992 roku zbudowano surową bryłę betonową bez wystroju.

Dopiero w tym roku, po 21 latach udało się zakończyć stawianie monumentu. Pomnik został odsłonięty w minioną sobotę.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz