Aglomeracja

Od 2 września: zmiany nazw 4 przystanków oraz uruchomienie dwóch nowych przystanków na pilotażowej linii nr 121

Nowy pomysł na zarządzanie reklamami na przystankach  Foto: UMP

Dziś zmienione zostały nazwy czterech przystanków lub zespołów przystanków. Obecny przystanek „Kazimierza Wielkiego” zmieni nazwę na „AWF”, nazwa przystanku „Morasko Jaśkowiaka” zostanie skrócona do „Jaśkowiaka”. Zlikwidowana zostanie nazwa zespołu przystankowego „Smoluchowskiego”, którą zastąpi nazwa „Rondo Skubiszewskiego”, a zespół przystankowy „Strzeszyńska” zmieni nazwę na „Instytut Genetyki”.

Zmiany wprowadzane od 2 września m.in. mają na celu ułatwienie orientacji przy przesiadkach dla osób nie znających układu przystanków komunikacyjnych w danym rejonie miasta lub są efektem propozycji mieszkańców.

Tak jest w przypadku przystanku autobusowego „Kazimierza Wielkiego” (początkowo-końcowy dla linii numer 190), który zmieni nazwę na „AWF” i zostanie włączony do węzła przesiadkowego „AWF” obejmującego przystanki tramwajowe i autobusowe znajdujące się w obrębie skrzyżowania ulic Królowej Jadwigi, Drogi Dębińskiej i Strzeleckiej. Zmiana ma na celu ułatwienie orientacji przy przesiadkach dla osób nie znających układu przystanków komunikacyjnych w tym rejonie miasta.

Zmiana nazwy zespołu przystankowego „Morasko Jaśkowiaka” na „Jaśkowiaka” jest powrotem do pierwotnej nazwy. Zgodnie z przyjętymi zasadami, nazw ulic i nazw osiedli nie należy łączyć w jednej nazwie.

Z kolei zmiana nazwy zespołu przystankowego „Smoluchowskiego” na „Rondo Skubiszewskiego” została zaproponowana przez mieszkańców Poznania i jest wyrazem uznania dla wybitnego mieszkańca stolicy Wielkopolski. Prof. Krzysztof Skubiszewski był znakomitym prawnikiem, ministrem spraw zagranicznych w pierwszym niekomunistycznym rządzie RP po 1990 roku oraz absolwentem i pracownikiem naukowym UAM. Natomiast prof. Marian Ritter von Smolan-Smoluchowski, fizyk, wiedeńczyk i krakowianin, nie był związany z Poznaniem.

Ponadto nowa nazwa wpisuje się w zbiór już istniejących nazw przystanków położonych wokół skrzyżowań o ruchu okrężnym (Rondo Minikowo, Rondo Nowaka-Jeziorańskiego, Rondo Obornickie, Rondo Rataje, Rondo Starołęka, Rondo Śródka, Rondo Żegrze).

Od 2 września nie będzie już zespołu przystankowego „Strzeszyńska”, którego nazwa zmieni się na „Instytut Genetyki”. Przystanek położony jest przy Instytucie Genetyki Roślin, a w niewielkim oddaleniu znajduje się Instytut Genetyki Człowieka. Obydwie jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk są jednymi z najważniejszych w swoich dziedzinach w Polsce. Nowa nazwa wpisuje się w zbiór już funkcjonujących w przestrzeni miejskiej nazw przystanków pochodzących od publicznych instytucji nauki, takich jak m.in.: AWF, Politechnika, UAM, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy.

Ponadto, w związku z uruchomieniem od 2 września (pilotażowo) nowej linii autobusowej nr 121 pomiędzy pętlą na Ogrodach a zespołem mieszkaniowym „Nowe Ogrody” (położonym przy ul. Janusza Meissnera, pomiędzy osiedlami Lotników Polskich i Lotników Wielkopolskich), uruchomione zostaną dwa nowe przystanki:

końcowo-początkowy o nazwie „Meissnera”,
przelotowy, w kierunku pętli Ogrody, na ul. Nowina (przed skrzyżowaniem z ul. Piękną) o nazwie „Piękna”.

Użyte w artykule zdjęcia: UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz