Tarnowo Podgórne

Oczyszczalnia zostanie rozbudowana

Oczyszczalnia ścieków w Tarnowie Podgórnym  Foto: TP-KOM

Oczyszczalnia ścieków w Tarnowie Podgórnym zostanie zmodernizowana i rozbudowana. Prace, które rozpoczną się lada dzień, potrwają do końca 2021 roku.

Inwestycja pochłonie 35.000.000 złotych. Niemal połowę tej kwoty pokryje dofinansowanie z Unii Europejskiej. Kolejne prawie 50% kwoty spółka Tarnowska Gospodarka Komunalna TP-KOM otrzymała w formie preferencyjnego kredytu z Narodowego Funduszu Ochrony  Środowiska. Wykonawcą modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków będzie firma Miko-Tech, z którą podpisano w ostatnich dniach umowę.

Efektem tej inwestycji będzie podwojenie wydajności oczyszczalni, która teraz w Tarnowie Podgórnym dobowo przerabia około 4.000 m³, a po modernizacji będzie to 8.000 m³ – informuje przedstawiciele UMiG.

Rozwiązania, które pojawią się podczas modernizacji całego obiektu, mają być dużym skokiem technologicznym. Zastosowany zostanie system napowietrzania (zamiast rusztowego z dołu – pęcherzykowe z góry), wyeliminowane zostaną zbiorniki zagęszczania i odwadniania osadów, a dłuższa i staranniejsza będzie obróbka ścieków. Zainstalowany system będzie dostosowany do zmieniającej się struktury ścieków, tzn. przeznaczony będzie na równi do oczyszczania ścieków komunalnych i  przemysłowych.    

Oczyszczalnia ścieków w Tarnowie Podgórnym Foto: TP-KOM
Użyte w artykule zdjęcia: TP-KOM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz