K U L T U R A

Obrazy z Życia Powstańców

Obrazy z życia Powstańców Dziekanowice  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaśkowiak

Obrazy z Życia Powstańców, to wyjątkowa inscenizacja, która miała miejsce w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach w sobotę 2 lutego.

Sto lat temu nasi przodkowie odnieśli zwycięstwo w Powstaniu Wielkopolskim. Zginęło wtedy co najmniej 2200 żołnierzy z biało-czerwoną rozetą. Upamiętniając tamto wydarzenie mieliśmy okazję obejrzeć inscenizacje osadzone w wielkopolskiej wsi z tamtego okresu.

Widzowie w towarzystwie przewodnika oprowadzani byli po terenie skansenu, gdzie mogli zobaczyć jak toczyło się życie w różnych wsiach wielkopolski w okresie od 27 grudnia 1918 roku do 16 lutego 1919 roku. Mogli obejrzeć toczące się życie w chałupie w Zielonej Wsi gdzie były żołnierz Armii Pruskiej Tomasz Musielak naprawiał obuwie swoim kamratom, powstańcom tuż przed wyjściem do walki o Rawicz. W innym miejscu właścicielka Łomnicy, Niemka Maria Schoepke przyjęła polskich oficerów w porze obiadowej. Była też scenka, gdzie pielęgniarki pomagały wnieść rannego żołnierza do chałupy, a w karczmie częstowano żołnierzy pajdą chleba ze smalcem.

Do Dziekanowic przyjechały całe rodziny z dziećmi. Był to wspaniale spędzony czas pełen historii. Sceny odegrano bardzo realistycznie. Podczas trwania inscenizacji historycznej toczyło się wiele rozmów o Powstaniu Wielkopolskim. Odśpiewano także “Rotę”, pieśń którą traktuje się na równi z hymnem narodowym. Przywoływana była zawsze w najbardziej doniosłych, a nierzadko najbardziej dramatycznych momentach w historii naszego narodu.

Tekst: Ewelina Jaśkowiak

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz