Osiedle Kopernika POZnań

O obrotach sfer sąsiedzkich na osiedlu Kopernika

O obrotach sfer sąsiedzkich na osiedlu Kopernika  Foto: materiały prasowe

Uczestnicy Akademii Miasta – edukacyjnego kursu Fundacji Malta – na najbardziej zielonym osiedlu z tzw. „wielkiej płyty” w Poznaniu tworzą projekt „Kopernik na podsłuchu”. Pierwsza poznańska Orkiestra Osiedlowa, warsztaty muzyczne, spacery dźwiękowe dla dzieci, koncerty i piknik – czas wyjść z bloków i pokazać, że Kopernik ma serce i uszy.

Projekt „Kopernik na podsłuchu” to efekt pracy artystek, animatorów, architektów i badaczek społecznych związanych z Akademią Miasta. – Przez trzy miesiące kursu, obserwowaliśmy architekturę os. Kopernika, wsłuchiwaliśmy się w jego życie, rozmawialiśmy z mieszkańcami o ich potrzebach – mówi Marta Olejniczak, koordynatorka projektu. – Po wysłuchaniu wielu głosów dobiegających spomiędzy bloków, zdecydowaliśmy, że muzyka połączy różnorodne środowisko os. Kopernika.

Przed mieszkańcami os. Kopernika seria działań warsztatowych, twórczych i badawczych związanych z muzyką. Dla amatorów wspólnego grania w każdym wieku – pierwsza poznańska Orkiestra Osiedlowa, dla najmłodszych mieszkańców – dźwiękowe spacery. W kilku miejscach osiedla powstanie także dźwiękowa stacja badawcza, gdzie twórcy projektu będą podsłuchiwać audiosferę osiedla. Całość zakończy się jednodniowym świętem Kopernika, w planach m.in.: koncert orkiestry, plenerowe KOimpro!, piknik, warsztaty dla dzieci i potańcówka.

Zespół tworzą: socjolożki Marta Olejniczak, Karolina Trochowska i Joanna Pańczak, architektki Maria Dondajewska i Ada Flis, kulturoznawcy Bartłomiej Kalinowski i Mateusz Włodarek, rzeźbiarka Jaśmina Kamińska, filmoznawczyni Magdalena Olejniczak, absolwentka gospodarki przestrzennej Agnieszka Woźna oraz projektantka przemysłowa Dorota Zygmunt. Partnerami projektu są: Kołorking Muzyczny, Osiedlowy Klub Kopernik, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Grunwald” i SP7 im. Erazma z Rotterdamu.

Projekt finansowany jest ze środków budżetu Miasta Poznania.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz