K U L T U R A Luboń

Nowy mural w świątyni… zakupów

Mural Factory Outlet Luboń  Foto: materiały prasowe

Mural obrazujący codzienne życie mieszkańców, autorstwa Tomasza Kalitko powstał w Luboniu na terenie outletu. Grafika ma połączy dwa z pozoru odległe światy – galerię sztuki i świątynię zakupów.

Mural przedstawia zwyczajną sobotę w mieście, tworząc opowieść o ludziach, którzy w wolnym czasie poszukują swojego sposobu na jego wykorzystanie. Część z nich uprawia sport, inni grają na instrumentach, jeżdżą na hulajnogach, czy spędzają czas z bliskimi spacerując i podziwiając otoczenie. Na twarzach postaci widać emocje – radość, śmiech, skupienie i pozytywną energię.

Mural Factory Outlet Luboń Foto: materiały prasowe

To sylwetki ludzi niemal w każdym wieku, w których każdy może odnaleźć siebie. Warto również wspomnieć, że wszystkie postaci przedstawione są na tle najbardziej charakterystycznego miejsca w Poznaniu jakim jest Stary Rynek. Mural został namalowany na parkingu podziemnym centrum.

Opowieść o zwyczajnym życiu ludzi to efekt formy malarskiej, którą Tomasz Kalitko rozwija w swojej twórczości. Jak podkreśla, ludźmi i miastem zajmuje się od czasu swojego dyplomu magisterskiego, a inspiracji poszukiwał na całym świecie, choć największy wpływ wywarł na nim czas spędzony w Nowym Jorku.

Mural w lubońskim outlecie wpisuje się w koncepcję wychodzenia artystów do przestrzeni publicznych, dając przechodniom, czy w tym przypadku klientom szansę na chwilę refleksji i obcowania ze sztuką. Podobne prace autorstwa poznańskiego artysty powstały już w przestrzeniach miejskich w Chicago, w Czechach, w hiszpańskiej Granadzie, a w Polsce m.in. w Gorzowie Wielkopolskim i właśnie w Luboniu. Kolejne realizacje planowane są w Nowym Jorku.

Mural autorstwa Tomasza Kalitko w FACTORY zajął powierzchnię około 100 m²

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz