NOWY DWORZEC PKP

PKP 2012 1  Foto:

PKP 2012 1Nowy gmach Dworca Głównego PKP oraz jego część komercyjna ze sklepami, hotelem i biurami powstaną w okolicach obecnie funkcjonującego budynku kolei. Inwestycja będzie kosztowała łącznie kilkaset milionów złotych. Budowa tego Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego ma rozpocząć jeszcze w tym roku.

Jeśli wykonawca napotka na trudności, które spowodują opóźnienie prac, kibice przybywający na Euro 2012 przyjeżdżać będą do specjalnie w tym celu wyremontowanego budynku starego dworca.

Umowa z wykonawcą zakłada, że do kwietnia 2012 roku gotowa ma być cześć usługowa z holem i kasami oraz terminal autobusowy. Inwestycja ta zostanie sfinansowana przez wykonawcę. W zamian firma będzie mogła zarabiać na pozostałej części komercyjnej nowego dworca. Ta część powstać ma w kolejnych latach, w miejscu obecnego budynku dworca.

Jak widać na zamieszczonych obok wizualizacjach nowy budynek dworca w przekroju będzie przypominał superszybką lokomotywę. Półokrągła bryła zostanie pokryta szkłem. Hol i kasy zaplanowano na poziomie +1, do którego będzie można wejść z Mostu Dworcowego. Do peronów na poziomie “zero” będzie można dostać się między innymi ruchomymi schodami.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz