Aglomeracja

Nowoczesne schronisko w Poznaniu

Projekt schroniska dla zwierząt  Foto: pracownia architektoniczna piotr dominiczak mariusz szczuraszek s c

Nowoczesne schronisko dla zwierząt powstanie przy ul. Kobylepole. Będzie miało prawie 5 ha powierzchni i będzie najnowocześniejszym oraz najbardziej innowacyjnym kompleksem tego typu w Polsce. Procedura przetargowa na jego budowę ruszyła 14 marca.

Nowe schronisko będzie nowoczesnym kompleksem, w którym zmieści się do 300 psów i tyle samo kotów. Wszystkie zwierzęta będą miały dostęp do ogrzewanych pomieszczeń i obszernych wybiegów. Koty, które obecnie w większości przebywają w tymczasowych kontenerach, zamieszkają w podzielonych na mniejsze pomieszczenia pawilonach, dzięki którym w znacznym stopniu powiększy się ich przestrzeń życiowa. W schronisku znajdzie się również miejsce dla mniejszych zwierząt domowych takich jak króliki lub świnki morskie, dla których w tej chwili nie ma możliwości stworzenia odpowiednich warunków. Ale nowa inwestycja to coś więcej, niż tylko budynek, w którym zamieszkają zwierzęta.

Schronisko będzie działać w nowej, szerszej formule – mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania. – Chcemy, by było zintegrowanym centrum dla zwierząt i wszystkich mieszkańców Poznania i metropolii poznańskiej, którzy są ich miłośnikami. Mamy do dyspozycji bardzo duży teren, więc wykorzystamy go jak najlepiej. Planujemy nowoczesne, ogólnodostępne wybiegi dla psów – część z nich będzie zadaszonych – wraz z profesjonalną infrastrukturą. Będzie można tam skorzystać z porad profesjonalnych behawiorystów oraz trenerów zwierząt. Chcemy też stworzyć basen dla psów, miejsce, przy którym latem będą mogli zrelaksować się nie tylko zwierzęta, ale i ich właściciele.

Kompleks ma łączyć w sobie wiele funkcji. Jakich – o tym zdecydują sami poznaniacy. W planach są szerokie konsultacje społeczne, które odpowiedzą na pytanie, czego oczekują w nowym schronisku miłośnicy zwierząt z Poznania i okolic. Na razie miasto zachęca do współpracy prywatne firmy, które chciałyby zainwestować w pobliżu nowego schroniska i zapewnia dostęp do uzbrojonego i atrakcyjnie umiejscowionego terenu. Chodzi o to, by w niedalekiej przyszłości w sąsiedztwie schroniska można było skorzystać z usług psiego fryzjera, lekarza weterynarii lub trenera, wykąpać psa oraz zapewnić mu szereg atrakcji.

To będzie najbardziej innowacyjne schronisko dla zwierząt w Polsce – podkreśla Maciej Dźwig, dyrektor Usług Komunalnych, które organizują przetarg. – Tworząc jego projekt, korzystaliśmy z wzorców stosowanych na zachodzie Europy. Przy schronisku powstanie obszerne i zmodernizowane zaplecze weterynaryjne z podziałem na strefy dla zwierząt chorych i zdrowych – obecnie nie ma miejsca na ich wydzielenie. Takie rozmieszczenie psów i kotów ograniczy rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. Znajdzie się też więcej przestrzeni na organizację zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, spotkań z behawiorystami i kursów dla przyszłych właścicieli psów. Będą również specjalne pomieszczenia, w których zwierzęta będą mogły uczyć się przebywania w warunkach domowych. Wolontariusze czy przyszli właściciele będą mogli przyzwyczajać podopiecznych schroniska do życia w mieszkaniu. Dzięki temu oddane do adopcji zwierzęta lepiej zaaklimatyzują się w nowych domach.

Przy schronisku powstanie też kawiarnia z czytelnią dla odwiedzających i sklep, w którym będzie można kupić nowe lub używane akcesoria dla zwierząt. Miasto ma już pomysł na nazwę dla schroniska. Wystąpiło już do wytwórni Walt Disney Pictures z prośbą o pozwolenie na nazwanie kompleksu Zwierzogrodem.

To dla nas bardzo radosna chwila – podkreśla Katarzyna Kretkowska, przewodnicząca klubu Zjednoczonej Lewicy w radzie miasta. – O powstanie tego schroniska zabiegali liczni miłośnicy zwierząt, za których wsparcie bardzo dziękuję. Prosili o nie długo, ale dopiero podczas tej kadencji plany stają się faktem. To ważny moment dla wszystkich zwierząt, ich właścicieli, miłośników i wszystkich ludzi, którzy traktują zwierzęta podmiotowo.

Teren położony w sąsiedztwie schroniska zostanie wyposażony w dodatkowe atrakcje takie jak pole grillowe i place zabaw dla najmłodszych. Powstanie odpowiednia liczba miejsc parkingowych. Do wybiegów dla psów, które powstaną na rozległej łące w sąsiedztwie lasu prowadzić będzie osobna droga dojazdowa, przechodzącą obok planowanej inwestycji.

Schronisko przy ul. Bukowskiej istnieje od 1964 roku. Było pierwszym zbudowanym od podstaw azylem dla zwierząt w Polsce. W ciągu 50 lat zmieniło się bardzo, lecz jego infrastruktura jest już anachroniczna i nieprzystosowana do obecnych wymogów. W schronisku przebywa w tej chwili 300 zwierząt – w tym około 150 psów, 140 kotów i 10 królików, ich liczba codziennie ulega zmianie.

Budowa nowego schroniska potrwa około dwóch lat. Koszt inwestycji oszacowano na około 30 mln złotych. Pieniądze na inwestycję w całości pochodzić będą z budżetu miasta.

Źródło: UMP

Użyte w artykule zdjęcia: pracownia architektoniczna piotr dominiczak mariusz szczuraszek s c

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz