Aglomeracja

Nowe wiedeńskie przystanki powstaną m.in. na Jeżycach i Wildzie

Tramwaj - Dąbrowskiego  Foto: Tomasz Dworek


Lata 2021 i 2022 pod względem inwestycji transportowych będą stały przede wszystkim pod znakiem kontynuacji dużych projektów, takich jak m.in. budowa trasy tramwajowej na Naramowice, modernizacja ronda Rataje czy ulicy Wierzbięcice. Ale pasażerowie mogą liczyć także na wiele bardzo potrzebnych usprawnień, które w znaczący sposób ułatwią korzystanie z transportu publicznego. Wśród nich znajduje się m.in. przebudowa takich przystanków jak Rynek Jeżycki oraz Kosińskiego, dzięki czemu będzie można dużo łatwiej wsiąść i wysiąść z tramwaju.

Zarząd Transportu Miejskiego przygotowuje się do budowy przystanków typu „wiedeńskiego” na ulicy Dąbrowskiego (przy rynku Jeżyckim), co w zdecydowany sposób podwyższy ich standard. Aktualnie trwa projektowanie platform przystankowych, a prace budowlane są przewidziane w 2021r – informuje Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego


W 2021r. będą także prowadzone prace projektowe dotyczące przystanków Rynek Jeżycki na ulicy Kraszewskiego, których przebudowa pod kątem większej wygody wsiadania i wysiadania z tramwajów oraz autobusów jest planowana w roku 2022.

Łatwiej także na Wildzie i Górczynie

W 2021r. rozpocznie się również dostosowywanie przystanków Kosińskiego i Pamiątkowa do potrzeb osób starszych i mniej sprawnych. Prace są skoordynowane z rozpoczętą w tym roku gruntowną modernizacją ulicy Wierzbięcice.

W ramach wymiany infrastruktury torowo-sieciowej od ul. Krzyżowej do ul. Hetmańskiej przebudowane zostaną przystanki Kosińskiego oraz Pamiątkowa. Oba będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, na czym zyskają nie tylko pacjentki i pacjenci Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi, ale wszyscy pasażerowie komunikacji miejskiej. Zakończenie tych prac jest planowane na rok 2022.

Na poprawę standardu przystanku będą mogli także liczyć mieszkańcy i pasażerowie z Górczyna. W 2021r. ZTM zaplanował przebudowę przystanku Sielska przed pętlą Górczyn. Po zakończeniu prac będzie można z dużo większą łatwością korzystać z komunikacji tramwajowej.

Przystanki autobusowe w nowej odsłonie

W przyszłym roku planowane są kolejne modernizacje/rozbudowy przystanków autobusowych. Celem jest podniesienie standardu i komfortu korzystania z komunikacji autobusowej oraz poprawa bezpieczeństwa. Przebudowane zostaną przystanki Podolany i Orła Białego III, rozbudowany zostanie przystanek Ogrody na ul. Dąbrowskiego, a także powstanie nowy przystanek Rycerska.

Co więcej, najbliższych tygodniach także pięć przystanków autobusowych w peryferyjnych częściach Poznania zmieni swoje oblicze. Na zlecenie ZTM – MPK Poznań rozstrzygnęło przetarg na budowę platform na przystankach: Morasko Kościół (w obu kierunkach), Porzeczkowa, Wietrzna oraz Spławska. Celem rozpoczynających się robót jest nie tylko wykonanie platform przystankowych odpowiadających dzisiejszym standardom, ale również powiązanie ich – poprzez budowę chodników – z istniejącymi ciągami pieszymi. Poprawi to komfort korzystania z komunikacji autobusowej a także zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców. Dzięki przedsięwzięciu mieszkańcy zyskają przyjazne miejsce oczekiwania na przyjazd autobusu.

Autobus 64 na Kraszewskiego Foto: TD
Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz