Stare Miasto

NOCNE ZWIEDZANIE KOŚCIOŁÓW

fara oswietlona  Foto: lepszyPOZNAN


Korzystaliśmy w ostatni weekend z nocy muzeów a przed nami WIECZÓR KOŚCIOŁÓW. Po raz pierwszy w Poznaniu będzie można odwiedzić od godziny 19:00 do 1:00 w nocy trzy kościoły. Podczas tej wędrówki będziemy mieli okazję zobaczyć niedostępne na co dzień zakamarki oraz poznać historię najpiękniejszych budowli sakralnych w Poznaniu.

Ta niezwykła wyprawa rozpocznie się od barokowego  klasztoru Franciszkanów na Garbarach, przez Poznańską Farę do klasztoru Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.00 nabożeństwem majowym w kościele Franciszkanów przy Rynku Bernardyńskim. Można odwiedzić tylko jeden z kościołów, albo odbyć kilometrową wyprawę po trzech barokowych świątyniach. Wierni będą mogli uczestniczyć w nabożeństwach i modlitwie.

/

/

/

/

PROGRAM:

Godzina 19:00 – 20:45 Klasztor Franciszkanów, pl. Bernardyński

19:00 – nabożeństwo majowe
19:40 – przedstawienie historii kościoła, prezentacja m.in. zabytkowych figur apostołów w Kościele, zwiedzanie     unikatowego Muzeum Misyjnego prezentującego eksponaty z krajów misyjnych, w     których pracują Franciszkanie.
20:00 – koncert muzyki kameralnej. Poznański Zespół Kameralny „TUTTI E SOLO”
20:20 – uczczenie relikwii św. Jana z Dukli.
Do godziny 23:30 będzie możliwe zwiedzanie kościoła i Muzeum Misyjnego.

Godzina 20:45 – 22:45 Fara Poznańska, ul. Gołębia 1

21:00 – Apel Jasnogórski
21:15 – Tajemnica „podwójnego” obrazu Matki Bożej wśród aniołów i obróconej w proch rzeźby św. Alojzego Gonzagi – multimedialna prezentacja pracy konserwatora dzieł sztuki Stanisława Zborowskiego, jego odkryć dokonanych podczas renowacji obrazu i rzeźby.
21:45 – „Ewangelia św. Łukasza” – czytanie fragmentów Ewangelii św. Łukasza w przekładzie ks. Jakuba Wujka z 1593 roku połączone z koncertem muzyki organowej i kameralnej. czyta: Sławomir Bajew, Elżbieta Karolak – organy, Roman Gryń – trąbka. Uczestnicy otrzymają w prezencie egzemplarz wydanej przez Kapitułę Kolegiacką w 1996 roku Ewangelii św. Łukasza w przekładzie Jakuba Wujka.
22:15 – modlitwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
W PODZIEMIACH:
19:30 – 22:30 nocne zwiedzanie podziemi kościoła farnego w blasku świec z modlitwą za zmarłych Poznaniaków. Przez cały czas będzie otwarta Kaplica Wieczystej Adoracji. Wydarzenie będzie okazją do promocji nowo wydanego przewodnika po Farze „Pierwsza Parafia Miasta” oraz albumu „Fara”.

Godzina 22:45 – 1:00 Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania u Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła

22:45krótka prezentacja historii Franciszkanów, kościoła i sanktuarium
23:00 – Nabożeństwo Nieustannej Nowenny do Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Po-znania
23:30 – Eucharystia pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, z oprawą muzyczną Poznańskiego Chóru „Polihymnia” pod dyrekcją Tomasza Dzięcioła
00:30 – Koncert Poznańskiego Chóru „Polihymnia”.
zwiedzanie kościoła z przewodnikiem (grupy – co 30 min.) i bez (indywidualnie)
możliwość udziału w multimedialnych pokazach makiet w podziemiach kościoła (makieta Grodu Pierwszych Piastów i makieta Dawnego Poznania) – wejście od ul. Ludgardy
wystawienie Najświętszego Sakramentu w Adoracyjnej Kaplicy Miłosierdzia Bożego.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz