POZnań

Niedzielna wyprawa Ikarusem

Ikarusy na Kaczej  Foto: MPK Poznań

Ikarusy na Kaczej Foto: MPK PoznańIkarusy, gdy pojawiły się na ulicach Poznania, od razu spodobały się pasażerom. Były nowoczesne, pojemne i mniej awaryjne. Taką przynajmniej miały opinie. Na swoich trasach jeździły do czwartku 14 stycznia 2009 roku.  W najbliższą niedzielę będziemy mogli przypomnieć sobie, jak podróżowało się tymi autobusami.

Do dzisiaj zachowane zostały w Poznaniu dwa autobusy produkowanych na Węgrzech. Jest to tak zwany krótki Ikarus (260.04) oraz przegubowy (280.26). Teraz oba mają status pojazdu zabytkowego. Najbardziej popularny swego czasu „przegubowiec” przeszedł remont, podczas którego przywrócony został wygląd fabryczny i autobus jeździ teraz w biało-czerwonych barwach. Zostało także starannie odtworzone wnętrze, wygodne, tapicerowane siedzenia. Ponoć nawet szyby, jak dawniej, wydają charakterystyczny dźwięk, drżąc w rytm silnika.

Ikarus Foto: Robert BartkowiakZ okazji drugiej rocznicy zakończenia eksploatacji autobusów wysokopodłogowych chcielibyśmy zaprosić wszystkich mieszkańców Poznania oraz entuzjastów tych pojazdów na specjalny przejazd pod znanym już hasłem Niedziela z Ikarusem – zachęcają pasjonaci tych autobusów – tym razem będzie to ponad dwugodzinna przejażdżka po wschodnich rejonach miasta, podczas której odwiedzimy charakterystyczne miejsca na ratajskich osiedlach, przyjrzymy się budowie trasy na Franowo, zobaczymy dawną zajezdnię na Darzyborze, a na zakończenie zwiedzimy zajezdnię autobusową na ul. Warszawskiej.

Przejażdżka może być okazją do zrobienia pamiątkowych zdjęć. W trakcie wycieczki umundurowani członkowie Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych opowiedzą o historii pojazdów, tras i poszczególnych obiektów.

Oba autobusy wyjadą  z Dworca Rataje w niedzielę (19.02) punktualnie o 12:00. Bilety (3 zł ulgowy i 4 zł normalny) będzie można kupić u konduktorów w Ikarusach.

Niedziela z Ikarusem

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz