Grunwald

Niebezpieczne wyprzedzanie na Grunwaldzkiej

Niebezpieczne wyprzedzanie na Grunwaldzkiej  Foto: Arkadiusz Borkowski

Do groźnych sytuacji dochodzi bardzo często na ulicy Grunwaldzkiej przy ulicy Grotkowskiej, gdy kierowcy wyprzedzają stojące na przystanku autobusy. Radni Osiedla Junikowo zwrócili się w tej sprawie do Policji. Ta jednak, choć nie stwierdziła podczas kontroli łamania przepisów, obiecała częstsze patrole.

Dwójka radnych twierdzi, że samochody często omijają stojące na przystanku autobusy, choć jest tam podwójna linia ciągła oraz przejście dla pieszych. Powoduje to wyjątkowo niebezpieczne sytuacje i możliwość potrącenie pieszego przez samochód – wyjaśnia Arkadiusz Borkowski – warto też zwrócić uwagę, że w pobliżu znajduje się szkoła podstawowa, gimnazjum oraz liceum plastyczne.

Niebezpieczne wyprzedzanie na Grunwaldzkiej Foto: Arkadiusz Borkowski

Do tych niebezpiecznych manewrów dochodzi zdaniem radnych codziennie na remontowanym odcinku ulicy Grunwaldzkiej. Kierowców nie powstrzymuje podwójna linia ciągła, ani przejście dla pieszych, które znajduje się zaraz za przystankiem autobusowym.

Zarówno wyprzedzające samochody, jak i piesi schowani za autobusem nie widzą siebie nawzajem przez co samochody nie ustępują pierwszeństwa pieszym, wymuszając je i często przejeżdżając dosłownie tuż przed nosem pieszych, co prowadzi do niebezpiecznych sytuacji, a może wręcz prowadzić do wypadku – podkreśla Sebastian Borkowski.

[wp-jw-player src=”http://www.lepszypoznan.pl/wp-content/uploads/2013/04/wyprzedzanie1.flv” autoplay=”false” embed=”false”]

To, że wyprzedzanie autobusów w tym miejscu jest nagminne potwierdza również jedna z naszych czytelniczek. Jakiś czas temu zostałabym przejechana w tym miejscu przez samochód, choć wchodząc na przejście rozejrzałam się w obie strony i dopiero weszłam na pasy – relacjonuje – rozpędzone auto dosłownie mignęło mi przed nosem.

Ponieważ w pobliżu znajdują się również szkoły dwójka radnych zwróciła się do policji o częstsze patrole w tym niebezpiecznym miejscu. Policja poinformowała, że jej zdaniem przystanki oraz przejście dla pieszych są dobrze oznakowane, a pasy jezdni oddzielone podwójną linią ciągłą.

Takie usytuowanie przejścia jest w obecnej sytuacji rozwiązaniem optymalnym, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego – wyjaśnia Roman Kuster, Komendant Miejski Policji i dodaje – w trakcie kontroli oznakowania nie ujawniono pojazdów, które wyprzedzałyby stojące na przystankach autobusy.

Komendant obiecał jednak, że policjanci będą się w tym miejscu pojawiać częściej i w przypadku wyprzedzania autobusów będą karać kierowców.

– – – – – – – – –

Wypowiedź Pana Komendanta jest dowodem na to, że sam widok policjantów studzi zapędy tych, którzy chcieli łamać przepisy. Być może wyciągam zbyt daleko idące wnioski, ale może naprawdę więcej korzyści dla bezpieczeństwa na drodze przyniosą widoczne i reagujące stanowczo patrole, niż kontrole prędkości robione z ukrycia?

[wp-jw-player src=”http://www.lepszypoznan.pl/wp-content/uploads/2013/04/wyprzedzanie2.flv” autoplay=”false” embed=”false”]

3 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • Wyprzedzanie autobusów w tym miejscu jest nagminne. Jakiś czas temu zostałabym przejechana w tym miejscu przez samochód. Dodam tylko, że wchodząc na przejście rozejrzałam się w obie strony i dopiero weszłam na pasy. Rozpędzone auto dosłownie mignęło mi przed nosem. Wnioskuję więc, że kierowca nawet nie zwolnił przed autobusem, tylko wyprzedzał je z automatu.

  • Wybaczcie za błędy w powyższym poście, ale do dziś jestem wściekła gdy pomyślę o tej sytuacji. A ponoć koszmar mieszkańców miał się skończyć już dawno…