Aglomeracja

Niebezpieczna nadwaga na drogach

Niebezpieczna nadwaga na drogach  Foto: WITD Poznań

Tym razem nie chodzi o otyłość, a o przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej samochodów. Kontrolę na drodze S5 przeprowadzili inspektorzy Inspektoratu Transportu Drogowego. W trzech przypadkach chcą kar o łącznej wartości ponad 31.000,00 złotych!

Inspektorom z ITD towarzyszyła Straż Leśna, która prowadziła kontrolę w ramach akcji Przewóz Drewna. Najczęstszym grzechem była przekroczona dopuszczalna masa całkowita, ale też z naciskami na oś.

Jeden z kierowców, wiozący w dwóch kontenerach wózki widłowe z Gdańska do Gądek, miał 5,75 t nadwagi w stosunku do dopuszczonych 40 ton. Dodatkowo kierowca nie okazał zezwolenia na przejazd po drodze publicznej pojazdem nienormatywnym. Kary dla przedsiębiorcy w tym przypadku mogą sięgnąć nawet 10.000,00 złotych.

W innym przypadku przewóz na potrzeby własne szkła w okolicach Poznania też okazał się zbyt ciężki. Pojazd ważył o ponad 2 tony więcej od dopuszczonych 40 ton. Większy od normy był też nacisk grupy osi.

Brak zezwolenia kategorii V będzie w tym przypadku skutkował wszczęciem postępowania administracyjnego w wysokości 6.000,00 zł – informują inspektorzy ITD z Poznania – kierowca otrzymał mandat.

Z kolei przewóz dwóch pojazdów z Gdańska do Niderlandów ważył 43,6 t zamiast prawidłowych 40 t. Kierowca nie miał także stosownych zezwoleń. Przedsiębiorcy w postępowaniu administracyjnym grozi kara do 15.000 zł, a zarządzającemu transportem 700,00 zł. Dodatkowo mandat otrzymał kierowca

Inspektorzy zatrzymali też dowód rejestracyjny naczepy z powodu braku ważnych badań technicznych – dodają inspektorzy.

Bardzo dobrze wypadła kontrola w ramach akcji Przewóz Drewna. Żaden ze sprawdzanych pojazdów nie był zbyt ciężki.

Użyte w artykule zdjęcia: WITD Poznań

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz